Pomysł na weekend w okolicach Warszawy, Łodzi i Płocka (wycieczka jednodniowa)

Gdy opowiadam o swoich weekendowych wypadach najczęściej słyszę pytanie ,,Skąd wiedziałeś o tym miejscu!?” Tak jakbym posiadł wiedzę tajemną, dostępną tylko dla wybranych. A tak nie jest! Za pośrednictwem tego bloga chciałbym dzielić się informacjami na temat najpiękniejszych zakątków Polski, jakie udało mi się odkryć i odwiedzić. A gdy znowu ktoś zapyta mnie o propozycję weekendowej wycieczki po prostu odeślę na stronę:)

Cykl wpisów ,,Pomysł na weekend” będzie zawierał plany jedno- i dwudniowych wycieczek po Polsce. Chciałoby się rzec – gotowce. Wystarczy wydrukować i ruszyć w drogę. Plany będą uwzględniały tylko miejsca sprawdzone, odwiedzone przeze mnie osobiście, które często polecam znajomym i które robią na zwiedzających największe wrażenie. Jednym słowem same pewniaki!

Poniżej zamieszczam pomysł na całodniową wycieczkę, która ze względu na lokalizację będzie idealna dla mieszkańców okolic Warszawy, Łodzi czy Płocka. Wybrałem cztery piękne miejsca położone w bliskiej odległości, co umożliwia ich odwiedzenie jednego dnia. Mają one bardzo ciekawą historię, są zróżnicowane i pozwalają spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu! Oczywiście czas zwiedzania i zaproponowany rozkład godzinowy mają jedynie służyć lepszemu zaplanowaniu wycieczki i są przykładowe:)

 

  1. Nieborów – miejscowość położona jest ok. 80 km od Warszawy, ok. 70 km od Łodzi i tyle samo od Płocka (dojazd zajmuje ok. godziny). Na miejscu czeka na nas:

10.00-12.00

  • Pałac Radziwiłłów – wspaniale zachowana rezydencja magnacka, w której obecnie znajduje się muzeum. Na zwiedzających czekają bogato wyposażone wnętrza pałacu, pełne pięknych dzieł sztuki i mebli. Pałac otacza ogród w stylu francuskim oraz dawne zabudowania gospodarskie. Szczególnie polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem!

Więcej informacji o tym miejscu przeczytasz na tej podstronie:

Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie

12.00-13.00

  • Manufaktura Majoliki – w jednym z dawnych budynków gospodarczych otaczających Pałac Radziwiłłów znajduje się wystawa majoliki artystycznej czyli ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowocynową o bogatej kolorystyce.

 

  1. Arkadia – 7 km od Nieborowa (dojazd ok. 15 min.)

 13.15-14.15

Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii – nie jest to typowy ogród czy park. Jego początki sięgają w XVIII wieku. Najpierw był tworzony w stylu angielskim, a następnie ewoluował w kierunku ogrodu romantycznego. Ogród pełen jest zaskakujących budowli, a określenie bajkowy wcale nie jest przesadzone:)

Więcej informacji o tym miejscu przeczytasz na tej podstronie

Romantyczno-bajkowy ogród Heleny Radziwiłłowej w Arkadii

  1. Łowicz – 7 km od Arkadii (dojazd ok. 15 min.)

14.30-15.30

Muzeum Ziemi Łowickiej mieści się w dawnym budynku seminarium księży misjonarzy. W muzeum przeważają eksponaty etnograficzne z terenu Księstwa Łowickiego prezentujące różne aspekty kultury ludowej mieszkańców okolic Łowicza, zwanych Księżakami Łowickimi.

15.30-16.30

Spacer po mieście, podczas którego warto zwrócić uwagę na:

  • kwadratowy Stary Rynek i trójkątny (!) Nowy Rynek
  • bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja
  • klasycystyczny ratusz

Spacer po Łowiczu to także dobra pora na obiad:)

 

4. Maurzyce – 10 km od Łowicza (dojazd ok. 15 min.)

16.45-18.00

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach – w skansenie możemy podziwiać architekturę z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. W Maurzycach czeka na nas ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX wieku. Ich rozmieszczenie obrazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: występującą w XIX w. tzw. starą wieś (z centralnym placem wioskowym) oraz tzw. nową wieś (pouwłaszczeniową ulicówkę).

 

Dla ambitnych:

Wycieczkę można rozszerzyć o wizytę w Żelazowej Woli  i zwiedzanie kościoła obronnego w Brochowie . Oba miejsca oczywiście związane są z Fryderykiem Chopinem. Osobiście jednak polecam odwiedzić je przy okazji innej wycieczki, której propozycję zamieszczę już niedługo.

Pozdrawiam!


Zostaw komentarz