Centrum Dziedzictwa Szkła

Blich 2, Krosno, podkarpackie

Data publikacji: 24.04.2017r.
Autor: Maciek

Informacje ogólne

Od przeszło 90. lat historia Krosna nierozerwalnie związana jest ze szkłem. Miasto znane jest w Polsce i poza granicami jako ośrodek produkcji najwyższej jakości wyrobów szklanych. W styczniu 1924 roku działalność produkcyjną rozpoczęły Polskie Huty Szkła z siedzibą w Krośnie, a wyroby krośnieńskie szybko zyskały uznanie. Huta – pod niemieckim zarządem – działała także podczas II wojny światowej. Niestety we wrześniu 1944 roku oddziały niemieckie wycofując się z Krosna podpaliły hutę, która po dwóch dniach pożaru została doszczętnie zniszczona. Mieszkańcy Krosna bardzo szybko przystąpili do jej odbudowy. Dzięki ich wysiłkowi już w styczniu 1945 roku ruszyła produkcja. Przez kolejne lata huta była rozwijana, co umożliwiło systematyczne zwiększanie produkcji oraz stanu zatrudnienia. Powstawały także mniejsze huty, zakłady i pracownie artystyczne. Po zaprzestaniu produkcji szklanych wyrobów na szeroką skalę lokalne władze postanowiły w inny sposób wykorzystać szkło dla rozwoju miasta. Dnia 2 czerwca 2012 roku Krosno oficjalnie stało się Miastem Szkła (pierwsze miasto tematyczne w Polsce), a swoją działalność rozpoczęło Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym można poznać historię sztuki szklarskiej oraz zasady produkcji i zdobienia szklanych wyrobów. Na terenie miasta powstał także zespół atrakcji kulturalno-turystycznych, które łączy wspólny motyw przewodni – szkło. Po drugiej stronie rynku znajdują się Piwnice Przedprożne, w których można podziwiać dzieła wykonane ze szkła przez polskich i europejskich artystów. Dodatkowo wytyczono Szklany Szlak łączący 12 obiektów małej architektury szklanej, które nawiązują do przeszłości miasta i związanych z nim legend. Kolejka turystyczna umożliwia łatwe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi atrakcyjnymi lokalizacjami znajdującymi się w obrębie miasta, jak też poza jego granicami. Obecnie, oprócz Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., w mieście funkcjonuje kilkanaście hut, zakładów i pracowni artystycznych związanych z produkcją i zdobieniem szkła.

Ciekawostki

  • o usytuowaniu ośrodka szklarskiego zdecydowały miejscowe złoża gazu ziemnego, a nie występowanie piasków szklarskich,
  • w 1991 roku krośnieńska huta – jako jedna z 5 pierwszych prywatyzowanych spółek rynku krajowego – trafiła na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych,
  • podłogę klatki schodowej w Centrum Dziedzictwa Szkła zdobi trójwymiarowe dzieło Ryszarda “Ryha” Paprockiego będące pierwszym w Polsce obrazem 3D, po którym można swobodnie chodzić.

Informacje praktyczne

CENY BILETÓW:

Bilety normalne:
Centrum Dziedzictwa Szkła i Piwnice Przedprożne – 19 zł

Centrum Dziedzictwa Szkła – 14 zł

Piwnice Przedprożne – 8 zł

Wystawa czasowa – 5 zł

Bilety ulgowe:

Bilet rodzinny (rodzic/opiekun prawny i dzieci do 14 roku życia) – 14,50 zł

Dzieci do lat 6 (turyści indywidualni) – bezpłatnie

Dzieci do lat 6 (grupy zorganizowane) – 7 zł

Bilet wstępu dla grup szkolnych – 12 zł

Bilet wstępu dla osób z orzeczoną grupą niepełnosprawności – 12 zł

Bilet wstępu dla emerytów – 14,50 zł

*ulga obejmuje zwiedzanie CDS i Piwnic Przedprożnych

 

GODZINY OTWARCIA:

WRZESIEŃ – CZERWIEC

Poniedziałek – sobota 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00)
Niedziela: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00)
Zwiedzanie rozpoczynające się o godzinie 16:00 obejmuje: pokaz formowania szkła, wystawę multimedialną, film o historii produkcji szkła i salę wystaw czasowych

LIPIEC – SIERPIEŃ

Poniedziałek – sobota : 10:00 – 19:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 17:00)
Niedziela: 11:00 – 19:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 17:00)

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • spory parking mieści się w pobliżu Centrum Dziedzictwa Szkła przy ul. Legionów,
  •  Centrum Dziedzictwa Szkła oferuje zajęcia z edukacji plastycznej, warsztaty szklanego rzemiosła, wystawy czasowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

 

ZASADY ZWIEDZANIA:
zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych po uprzedniej rezerwacji lub w miarę dostępności miejsc i możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem w grupach maksymalnie 30 osobowych.

 

CZAS ZWIEDZANIA:
2 godziny