CZYM SIĘ RÓŻNI ZAMEK OD PAŁACU CZYLI O PAŁACU CO CHCIAŁ BYĆ ZAMKIEM

Czym się różni zamek od pałacu? Czy w ogóle są między nimi jakieś różnice? I wreszcie czy można używać tych pojęć wymiennie?  Postanowiliśmy zbadać nieco bliżej ten temat a to za sprawą naszego funpage’u na Facebooku. Systematycznie zamieszczamy na nim informacje o turniejach, jarmarkach i innych wydarzeniach organizowanych przez różne zamki i pałace. Wydawałoby się, że są to wpisy niekontrowersyjne. A jednak! W ich kontekście bardzo często pojawiają się komentarze i dyskusje odnośnie tego czy niektóre zamki poprawnie nazywane są…… Read more »

czytaj więcej >>
Twierdza Modlin
NAJ… DO ZWIEDZENIA W POLSCE CZYLI CIEKAWOSTKI O ZABYTKACH

Od zawsze lubiłem czytać o różnego rodzaju ciekawostkach – mam świadomość, że wiedza ta raczej nie jest przydatna w codziennym życiu, ale co z tego skoro sprawia mi dużo frajdy:) Dlatego przygotowałem zestawienie z miejscami ,,naj” … do zwiedzenia w Polsce. Od razu zaznaczę, że walka o plamę pierwszeństwa jest zażarta – wiele instytucji chwali się, że są ,,naj”, a zweryfikowanie informacji, którymi szczycą się różne atrakcyjne turystycznie miejsca nie jest łatwe… co najmniej kilka zamków uważa się za największe, kilka muzeów za najmniejsze, a kościołów… Read more »

czytaj więcej >>
orientacja w lesie
CO ZROBIĆ GDY ZGUBIMY SIĘ W LESIE? – PODSTAWY ORIENTACJI W TERENIE LEŚNYM

Ciągła popularność wpisu o podstawach korzystania z kompasu i busoli skłoniła mnie do kontynuacji tematu. Dziś też będą podstawy podstaw, ale tym razem skomplikuję nieco sytuację, bo chciałbym odpowiedzieć na pytanie co zrobić gdy zgubimy się w lesie, ale pechowo nie mamy ze sobą kompasu, mapy on-line, GPSu i innych tego typu wynalazków:) Tak na marginesie nie wiem czy wiecie, ale powierzchnia lasów w Polsce jest imponująca i wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości na poziomie 29,6%! Jest… Read more »

czytaj więcej >>
zbliżenie w Muzeum Polskiego Fiata
NOWE MUZEA W WARSZAWIE – 5 PROPOZYCJI NA ZIMOWE WIECZORY

Powiedzieć, że dzieje się w stolicy, to jak nie powiedzieć nic. Wbrew pozorom nowe muzea w Warszawie powstają zaskakująco często! I chociaż zimą wszyscy mamy mniej energii i chęci do zwiedzania i odkrywania nowych miejsc to może przekona Was fakt, że w muzeach z reguły jest dużo światła (sztucznego, ale zawsze), a na głowy nic nam nie pada. Dlatego zamiast narzekać na pogodę i egipskie ciemności warto postawić na zwiedzanie miejsc, w których można się czegoś nowego dowiedzieć i fajnie… Read more »

czytaj więcej >>
Ślub na zamku Książ
ŚLUB KOŚCIELNY NA ZAMKU LUB W PAŁACU? – 5 PROPOZYCJI NA NIETYPOWY ŚLUB KOŚCIELNY

Ślub cywilny w plenerze czy w innym ciekawym miejscu chyba nikogo już nie dziwi. A co ze ślubem kościelnym (lub konkordatowym)? Czy taki ślub można zorganizować poza murami kościoła? Drążąc dalej – czy można zawrzeć ślub kościelny na zamku lub w pałacu? Nie tak dawno sami się nad tym zastanawialiśmy. Mało tego – przetestowaliśmy tę opcję na sobie :-) Zacznijmy od oficjalnego stanowiska Kościoła w tej sprawie. Co do zasady małżeństwo sakramentalne należy zawrzeć w miejscu świętym. Zgodnie z kanonem… Read more »

czytaj więcej >>
POMYSŁY NA JESIEŃ CZYLI TURYSTYCZNY I KULTURALNY ROZKŁAD JAZDY NA NAJBLIŻSZE TYGODNIE

Nie wiem czy wiecie, ale na naszym profilu na Facebooku w sezonie wiosennym i letnim regularnie publikujemy przeglądy najciekawszych wydarzeń, które odbywają się w poszczególne weekendy. Zwykle są to przeglądy tematyczne (np. pokazy na zamkach, imprezy plenerowe, wydarzenia dla dzieci itp.) oraz przeglądy poświęcone określonym miastom (tu króluje Warszawa) lub województwom. Cieszą się one naprawdę sporym zainteresowaniem o czym świadczy chociażby liczba udostępnień. Przeglądy te mają jednak pewną wadę – bardzo szybko tracą swoją aktualność. Ze względu na ich krótki… Read more »

czytaj więcej >>
Jezioro Świętajno Narckie widok
GDZIE NAD WODĘ W OKOLICACH WARSZAWY (MOŻNA Z PSEM) – TOP 3

Cześć! Jeśli chcielibyście się gdzieś ruszyć nad wodę w okolicach Warszawy to mam dla Was trzy bardzo ciekawe propozycje, idealne zarówno dla osób szukających wytchnienia jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Warszawie mamy Wisłę i jej plaże, ale czystość wody pozostawia wiele do życzenia. Blisko stolicy znajduje się Jezioro Zegrzyńskie, ale zwykle w ciepły dzień jest tam mega tłoczno, a dojazd – z uwagi na korki – to tragedia. Dlatego proponuję Wam ruszyć się trochę dalej od Warszawy. Tym… Read more »

czytaj więcej >>
EKSTREMALNE TRASY ZWIEDZANIA – TOP 5

Ekstremalne trasy zwiedzania to bardzo ciekawy i nietypowy sposób prezentacji zabytków i ekspozycji muzealnych.  Już dawno przekonałem się, że nie ma nudnych miejsc – są tylko kiepscy przewodnicy, podobnie jak nie ma mało ciekawych eksponatów – są tylko źle opowiedziane historie. Najlepszym przykładem jest dla mnie Baranów Sandomierski i tamtejsza ekspozycja muzealna w zbrojowni – większość osób po pierwszym rzuceniu okiem na zgromadzone przedmioty pewnie zarządziłaby odwrót w trybie natychmiastowym, tymczasem świetny przewodnik wycisnął z nich niezapomniane show, bo tylko tak… Read more »

czytaj więcej >>