Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Opinogóra, Zygmunta Krasińskiego 9, Opinogóra

Data publikacji: 27.01.2019r.
Autor: Maciek

Informacje ogólne

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze mieści się w dawnej posiadłości Krasińskich. Najbardziej charakterystycznym budynkiem muzeum jest odbudowany neogotycki pałac z lat 40. XIX wieku. Pałac był prezentem ślubnym generała Wincentego Krasińskiego dla syna Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich. Budynek pełnił pierwotnie funkcję pawilonu ogrodowego, w którym latem przyjmowano gości – był usytuowany w parku, na zapleczu zamieszkiwanego na co dzień dworu. Rodzina Krasińskich rezydowała tu do 1945 r. Obecnie w muzeum gromadzone są pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego, jednego z największych polskich poetów epoki romantyzmu, który spędził tu dzieciństwo i młodość, a po śmierci pochowany został w podziemiach pobliskiego kościoła.

Muzeum Romantyzmu otwarto w  1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim (tak, tak – to Napoleon przywrócił tę posiadłość ich właścicielom).

W Opinogórze na zwiedzających czeka nie tylko pałac, ale także:

 • dwór wybudowany współcześnie (w 2008 r.), ale według projektu architekta Józefa Gałęzowskiego pochodzącego z 1908 r.
 • dawna oficyna dworska
 • ptaszarnia
 • oranżeria
 • stajnia
 • powozownia
 • inne zabudowania pofolwarczne

Wszystkie obiekty otacza przepiękny park typu angielskiego o powierzchni 22 ha oraz stawy.

W dawnej oficynie dworskiej mieszczą się eksponaty muzealne poświęcone historii rodu Krasińskich i ordynacji opinogórskiej, natomiast na dworze prezentowana jest ekspozycja malarzy romantyzmu (można tu zobaczyć cudowną kolekcję malarstwa m.in. Malczewskiego, Gierymskiego, Kossaka i Matejki) oraz ekspozycja dotycząca epoki napoleońskiej.

W miejscowym kościele (poza terenem parku) znajduje się mauzoleum Krasińskich.

Ciekawostki

 • do najciekawszych eksponatów muzeum należy teczka Napoleona zdobyta przez Rosjan nad Berezyną,
 • w parku nieopodal dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu,
 • w parku warto odnaleźć także marmurową ławeczkę wykonaną w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem “Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”. Podobno każdy kto siądzie na ławeczce wkrótce się zakocha.

Informacje praktyczne

 • w muzeum często odbywają się koncerty muzyki poważnej i spotkania z poezją,
 • duży bezpłatny parking czeka przed wejściem do muzeum,
 • kasa biletowa jest trochę ukryta – znajduje się pod wieżą pałacu,
 • Muzeum Romantyzmu w Opinogórze warto odwiedzić o każdej porze roku.

Godziny otwarcia:

sezon jesienno-zimowy (1 października – 30 kwietnia) 8.00- 16.00

sezon wiosenno-letni (1 maja – 30 września) 10.00 – 18.00

Oprowadzanie turystów indywidualnych przez przewodników muzealnych oraz zwiedzania Kościoła i krypt odbywa się o wyznaczonych godzinach.

Ekspozycje muzealne czynne są codziennie z wyjątkiem poniedziałków oraz dni świątecznych: Nowy Rok (1 stycznia), Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (pierwszy dzień świąteczny).

Ceny biletów:

– bilet normalny – 10 zł (zwiedzanie całego zespołu muzealnego: Pałacyk, Oficyna, Dwór, możliwe bez Przewodnika. Powozownia i Oranżeria: wstęp bezpłatny wyłącznie w wyznaczonych godzinach, w obecności Przewodnika)

– bilet ulgowy – 8 zł (zwiedzanie całego zespołu muzealnego: Pałacyk, Oficyna, Dwór, możliwe bez Przewodnika. Powozownia i Oranżeria: wstęp bezpłatny wyłącznie w wyznaczonych godzinach, w obecności Przewodnika)

W ofercie są także bilety weekendowe (rodzinne)

Usługa oprowadzania osób indywidualnych przez przewodnika muzealnego – 8 zł

Zwiedzanie Kościoła pw. WNMP i katakumb grobowych rodu Krasińskich z przewodnikiem muzealnym – 3 zł

W piątki wstęp jest bezpłatny! (nie dotyczy to usługi przewodnickiej)

Czas zwiedzania:

Zwiedzanie pałacu, dworu i oficyny zajmuje ok. półtorej godziny. Warto jednak uwzględnić czas na zwiedzanie kościoła i spacer po parku.

Zasady zwiedzania:

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się o oznaczonych godzinach (my mieliśmy pecha, bo chociaż pojawiliśmy się o wyznaczonej godzinie to akurat przewodnika nie było – zwiedzanie z nim przełożono na kolejną pełną godzinę…). Zwiedzać można także indywidualnie, co ułatwiają krótkie informacje zamieszczone przy eksponatach.