Największy w Europie cmentarz wojenny, na którym spoczywają bohaterowie walczący w Powstaniu Warszawskim oraz cywile zamordowani w 1944 roku, a także żołnierze polegli na terenie Warszawy w innych działaniach zbrojnych podczas II Wojny Światowej. Oficjalne otwarcie Cmentarza miało miejsce dnia 25 listopada 1945 roku. Zwłoki i prochy poległych ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz z różnych dzielnic Warszawy (proces ten trwał aż do początku lat 50-tych). Według ksiąg cmentarnych na Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywa 104 105 osób, z czego aż 80% stanowi ludność cywilna. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie pod pomnikiem ,,Polegli Niepokonani” (szacuje się, że w kurhanie znajduje się 12 ton prochów, co odpowiada ok. 50 tys. osób).
Pierwotnie Cmentarz rozciągał się na terenie aż 13,3 ha. Obecnie zajmuje on powierzchnię 1,5 ha. Na obszarze wygospodarowanym w wyniku ograniczenia Cmentarza usytuowano Park im. Powstańców Warszawy.
• w każdą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się tutaj uroczystości, w tym odprawiana jest Msza Święta,
• Cmentarz przeszedł gruntowną renowację, w wyniku której stare nagrobki zastąpiono nowymi tablicami.
Znałem to miejsce – wielokrotnie je mijałem. Podczas pierwszej wizyty w okolicy Cmentarza przystanąłem, przeczytałem tablicę informacyjną, spojrzałem na pomnik, chwila zadumy i można powiedzieć, że na tym koniec. Jednak coś nie dawało mi spokoju … liczba pochowanych tu osób. Postanowiłem kupić znicz i poświęcić temu miejscu trochę więcej czasu (od razu zaznaczę, że kupno znicza nie jest problematyczne, z uwagi na sąsiedztwo cywilnych cmentarzy oraz licznych stoisk z kwiatami i zniczami). Okazuje się, że moje pierwsze wrażenie było błędne… Read more »