Co chcesz wiedzieć?

Muzeum Wnętrz – jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie – mieści się w Pałacu w Otwocku Wielkim należącym niegdyś do rodu Bielińskich. Pałac stanowi przykład późnobarokowej rezydencji magnackiej. Położony jest w bardzo malowniczej scenerii nad jeziorem Rokola (a konkretnie na sztucznej wyspie, na którą z parkingu prowadzi mostek). Dodatkowo pałac okala stary park i ogród.

Inicjatorem budowy pałacu był Kazimierz Ludwik Bieliński, a prace nad jego powstaniem trwały od  1682 do 1689 roku. Kazimierz Ludwik Bieliński popierał króla Augusta II, który był częstym gościem w pałacu (ponoć doszło w nim do spotkania Augusta II Mocnego z Piotrem Wielkim, podczas którego król zaproponował carowi rozbiór Rzeczypospolitej licząc na doraźne korzyści).

W 1713 roku, po śmierci Kazimierza Ludwika Bielińskiego, pałac stał się własnością jego syna Franciszka – późniejszego marszałka wielkiego koronnego. To jemu Warszawa zawdzięcza wybrukowanie ulic i ich oświetlenie. Na pamiątkę jego zasług jedna z głównych ulic miasta nosi nazwę Marszałkowska. Rozbudował on pałac i przekształcił z letniej posiadłości w całoroczną rezydencję. Następnie pałac odziedziczył bratanek Franciszka, także Franciszek Bieliński, który podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku dał przykład patriotyzmu, ofiarowując na potrzeby publiczne plony z otwockich dóbr. Po śmierci Franciszka i jego synów pałac często zmieniał właścicieli i stopniowo popadał w ruinę.

W okresie pierwszej wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska niemieckie, które zrabowały i zniszczyły jego wnętrza. W czasie drugiej wojny światowej pałac nie poniósł większych strat. Następnie rezydencję przejęło państwo, co umożliwiło przystąpienie do prac zabezpieczających. Niestety przez pewien czas mieścił się tutaj dom poprawczy dla dziewcząt, które przyczyniły się do dewastacji jego wnętrz. Na początku lat siedemdziesiątych pałac został przejęty przez Urząd Rady Ministrów, a prace rekonstrukcyjne przyspieszyły (w pałacu planowano urządzić luksusową rezydencję dla Urzędu Rady Ministrów). W latach 1976 – 1989 przyjeżdżał tu Wojciech Jaruzelski oraz inni goście z kraju i zagranicy. Na początku lat 80-tych pałac był jednym z miejsc internowania Lecha Wałęsy (przebywał tu 3 miesiące). Co ciekawe – gdy został prezydentem pałac był użytkowany przez jego kancelarię.

Na mocy umowy obecnym użytkownikiem obiektu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które utworzyło w nim swój oddział – Muzeum Wnętrz. Do dyspozycji zwiedzających udostępniono kilka sal na parterze i piętrze, wyposażonych w meble i eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego. Ponieważ po latach niszczenia pałac był w ruinie i wymagał dalekoidących prac, jego dzisiejszy wygląd w dużej mierze stanowi efekt pracy muzealników.

Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *