Co chcesz wiedzieć?
ciechanów (7 of 15)
ciechanów (8 of 15)
ciechanów (9 of 15)
ciechanów (10 of 15)
ciechanów (11 of 15)
ciechanów (12 of 15)
ciechanów (5 of 15)
ciechanów (6 of 15)
ciechanów (4 of 15)
ciechanów (13 of 15)
ciechanów (14 of 15)
ciechanów (2 of 15)
ciechanów (1 of 15)
ciechanów (3 of 15)
ciechanów (15 of 15)

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie czyli przykład nizinnego (!) budownictwa obronnego

Budowa zamku rozpoczęła się ok. 1355 roku. Na Mazowszu (które było osobnym księstwem) panował książę Siemowit III z linii Piastów Mazowieckich.

Mury zamku są bardzo grube – ich zewnętrzne warstwy stanowi czerwona cegła pomiędzy którą znajdują się kamienie i inne materiały, które akurat wpadły budowniczym w ręce:) Sama bryła zamku była bardzo prosta – to prostokąt o wymiarach 48×57 metrów z jednym budynkiem przy bramie, dwóch wieżach i pustym dziedzińcu, który dawał schronienie miejscowej ludności podczas najazdów wroga (Mazowsze było wówczas często najeżdżane m.in. przez Litwinów i Krzyżaków). Do naszych czasów przerwały tylko mury obronne i wieże, a z budynków mieszkalnych i gospodarczych pozostały jedynie fundamenty oraz piwnice.

Zamek w Ciechanowie jest bardzo ciekawie usytuowany – nie na górze czy wzniesieniu, a na płaskiej jak stół łące. Nieopodal płynie niewielka rzeczka, której wody podczas roztopów podchodzą pod mury zamku.  Okazuje się jednak, że położenie zamku było bardzo dobrze przemyślane. Po pierwsze – był to zamek graniczny (granica Państwa Krzyżackiego przebiegała wzdłuż rzeki tuż za północnym murem zamku). Po drugie – dawniej zamek otaczały bagniste rozlewiska rzeki Łydyni, co dawało dodatkową ochronę. Ludność dostawała się na zamek drewnianym i długim na 300 m mostem, który następnie był demontowany. Dzięki temu zamek był bardzo trudny do zdobycia (udało się to dopiero Szwedom!).

Syn Siemowita – Janusz I – po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem przebudował zamek na swoją rezydencję i dodatkowo go umocnił. Co ciekawe zaplecze gospodarcze zamku (stajnie, chlewy i obory) umieszczono poza jego murami na olbrzymiej drewnianej platformie, na którą wychodziło się przez dzisiejszą bramę główną. Na południe od Zamku Janusz I ulokował w 1400 roku nowe miasto – Ciechanów. Po włączeniu Mazowsza do Korony w 1526 roku zamek utracił znaczenie i powoli zaczął popadać w ruinę. Pewne próby remontu zamku były prowadzone za królowej Bony (żony Zygmunta Starego Jagiellończyka), która władała zamkiem w Ciechanowie w ramach tzw. wdowiej oprawy. Na ten okres przypadają czasy największej świetności zamku. Został on zdobyty i spalony podczas potopu szwedzkiego. Po II rozbiorze Prusacy rozebrali zabudowania wewnątrz zamku, a z pozyskanej cegły wybudowali browar w Opinogórze. Pozostawili mury zewnętrzne, których nie byli w stanie rozebrać!

Do dyspozycji zwiedzających jest sala multimedialna, sale wystawiennicze w Domu Małym oraz ekspozycje w wieżach. Same eksponaty są niestety nieliczne i dość przypadkowe, ale interaktywny sposób ich prezentacji, w połączeniu z zabawnymi opowieściami przewodnika, stanowi całkiem fajną mieszankę. Widać, że przynajmniej był jakiś pomysł na to miejsce i chęć zwiększenia jego atrakcyjności dla zwiedzających. Dla dzieci dodatkową atrakcją jest zbieranie pieczątek z herbami w kolejnych zakamarkach zamku.

  • zamek niedawno przeszedł rewitalizację – duże emocje budzą zarówno jej koszty (10 mln zł), jak i efekt końcowy. Cześć frontowa została rozbudowana – Dom Mały powiększono o bardzo nowoczesną szklano-aluminiową dobudówkę widoczną od strony dziedzińca (ze względu na brak rysunków z okresu średniowiecza i renesansu nie było możliwe zrekonstruowanie zamku w jego historycznym kształcie). Dzięki temu zwiększyły się możliwości ekspozycyjne obiektu oraz powstała sala multimedialna wyposażona w nowoczesny sprzęt potrzebny do prowadzenia zajęć dydaktycznych.
  • warto zwrócić uwagę na umieszczone nad bramą trzy metalowe herby związane z historią ciechanowskiej twierdzy: postać będącego patronem miasta św. Piotra, wyobrażenie orła – symbolu Mazowsza oraz węża – herb rodowy Bony.
  • aby zamek zachował stabilność w bagnistym podłożu przed rozpoczęciem budowy, zatopiono w nim masę żwiru i cegieł oraz setki dębowych pni.

Godziny otwarcia:

Czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz.:

październik – kwiecień do 8:00 do 16:00

maj – wrzesień od 10:00 do 18:00

Ekspozycje nieczynne: 1 stycznia, Trzech Króli, Wielkanoc (niedziela, poniedziałek), Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada i 25 grudnia.

Ostatnie wejście na baszty 1 godzinę przed zamknięciem obiektu.

Ceny biletów:

– bilet normalny 6,00 zł

– bilet ulgowy 4,00 zł

Bilet obejmuje zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

Zasady zwiedzania:

Zamek zwiedza się z przewodnikiem o pełnych godzinach, natomiast z sali multimedialnej można korzystać we własnym zakresie.

Czas zwiedzania:

Ok. 1 ha

Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *