Zamek w Oporowie stanowi przykład średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej. Zapada on w pamięć z powodu małych rozmiarów (składa się z zaledwie 7 komnat) oraz fosy wypełnionej wodą! Zamek został wzniesiony w latach 1428-1453 staraniem arcybiskupa gnieźnieńskiego Władysława z Oporowa. Zaczątkiem zespołu zamkowego była rycerska wieża mieszkalna wzniesiona na początku XV wieku. Została ona usytuowana na sztucznej wyspie usypanej pośrodku jednej z odnóg rzeki Słudwi. Później powstały mieszkalne budynki otaczające niewielki czworoboczny dziedziniec, mury obronne oraz półokrągła baszta z kaplicą. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Zamek ocalał wojny i kataklizmy oraz oparł się zniszczeniom i zniekształcającym przebudowom, dlatego stanowi cenne świadectwo średniowiecznej architektury świeckiej. Po wojnie przeszedł na własność państwa i został poddany pracom remontowym oraz częściowej rekonstrukcji. Spór prawny z następcami właścicieli wstrzymał dalsze inwestycje. Aktualnie w zamku funkcjonuje Muzeum-Zamek w Oporowie z ekspozycją wnętrz dworskich. Układ wnętrz zamkowych został do dziś niemal niezmieniony, natomiast ich wystrój to jedynie aranżacja muzealników.
• na zamku uwagę zwracają drewniane podłogi i polichromowane stropy z XVII wieku, które znajdziemy w salach na piętrze w wieży,
• wśród eksponatów warto zwrócić uwagę na jedyny w Polsce pas kontuszowy haftowany pawimi piórami oraz kompletną zbroję rycerską z pocz. XVI wieku (waga ok. 30 kg),
• podobno nocą w kaplicy ukazuje się duch, co potwierdzają nagrania z kamery zainstalowanej wewnątrz (pomiędzy godziną 3 a 4 kamery rejestrują przemieszczające się punkty świetlne),
• legenda głosi, że zamek i pobliski kościół łączy podziemny tunel, w których oczywiście ukryte są liczne skarby :-)
• w miejscu dawnego mostu zwodzonego zniszczonego podczas potopu szwedzkiego można podziwiać most drewniany wybudowany przez żołnierzy z Inowrocławia.
CENY BILETÓW:
Muzeum Zamkowe
- Bilet normalny – 8 zł
- Bilet ulgowy – 5 zł
Oprowadzanie po Muzeum 30 zł po wcześniejszej rezerwacji
Park
bezpłatnie
GODZINY OTWARCIA:
Muzeum Zamkowe
Codziennie w godzinach 10:00-16:00, a w sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 30 września) w soboty i niedziele w godzinach 10:00-17:00.
W poniedziałki wstęp jest bezpłatny!
Park
Park udostępniany jest w godzinach 8:00-17:00, w sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 31 sierpnia) w godzinach 8:00-20:00.
ZASADY ZWIEDZANIA:
Ostatni zwiedzający wchodzi na pół godziny przed zamknięciem Muzeum.
Zamek można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu. My trafiliśmy na opcję pośrednią – na dziedzińcu o historii zamku i związanych z nim legendach opowiedział nam rezydujący na zamku szlachcic, a następnie komnaty zamkowe zwiedzaliśmy indywidualnie (zdawkowe informacje o salach oraz najciekawszych eksponatach znajdziemy na tablicach informacyjnych).
Zwiedzanie zamku odbywa się wyłącznie w foliowych ochraniaczach na buty (!)