Pomysł na weekend w okolicach Warszawy, Łodzi i Płocka (wycieczka jednodniowa)
Gdy opowiadam o swoich weekendowych wypadach najczęściej słyszę pytanie ,,Skąd wiedziałeś o tym miejscu!?” Tak jakbym posiadł wiedzę tajemną, dostępną tylko dla wybranych. A tak nie jest! Za pośrednictwem tego bloga chciałbym dzielić się informacjami na temat najpiękniejszych zakątków Polski, jakie udało mi się odkryć i odwiedzić. A gdy znowu ktoś zapyta mnie o propozycję weekendowej wycieczki po prostu odeślę na stronę:)
Cykl wpisów ,,Pomysł na weekend” będzie zawierał plany jedno- i dwudniowych wycieczek po Polsce. Chciałoby się rzec – gotowce. Wystarczy wydrukować i ruszyć w drogę. Plany będą uwzględniały tylko miejsca sprawdzone, odwiedzone przeze mnie osobiście, które często polecam znajomym i które robią na zwiedzających największe wrażenie. Jednym słowem same pewniaki!
Poniżej zamieszczam pomysł na całodniową wycieczkę, która ze względu na lokalizację będzie idealna dla mieszkańców okolic Warszawy, Łodzi czy Płocka. Wybrałem cztery piękne miejsca położone w bliskiej odległości, co umożliwia ich odwiedzenie jednego dnia. Mają one bardzo ciekawą historię, są zróżnicowane i pozwalają spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu!
Nieborów
Miejscowość położona jest ok. 80 km od Warszawy, ok. 70 km od Łodzi i tyle samo od Płocka (dojazd zajmuje ok. godziny). Na miejscu czeka na nas:
- Pałac Radziwiłłów – wspaniale zachowana rezydencja magnacka, w której obecnie znajduje się muzeum. Na zwiedzających czekają bogato wyposażone wnętrza pałacu, pełne pięknych dzieł sztuki i mebli. Pałac otacza ogród w stylu francuskim oraz dawne zabudowania gospodarskie. Szczególnie polecam zwiedzanie z audioprzewodnikiem!
Więcej informacji o tym miejscu przeczytasz na tej podstronie:
Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie
- Manufaktura Majoliki – w jednym z dawnych budynków gospodarczych otaczających Pałac Radziwiłłów znajduje się wystawa majoliki artystycznej czyli ceramiki pokrytej nieprzezroczystą polewą ołowiowocynową o bogatej kolorystyce
Będąc w Nieborowie możecie jeszcze odwiedzić Motonostalgię czyli Muzeum Motoryzacji. Sam jeszcze w nim nie byłem więc póki co nie mogę nic więcej napisać:)
Arkadia
7 km od Nieborowa (dojazd ok. 15 min.)
Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii nie jest typowym ogrodem czy parkiem. Jego początki sięgają w XVIII wieku. Najpierw był tworzony w stylu angielskim, a następnie ewoluował w kierunku ogrodu romantycznego. Ogród pełen jest zaskakujących budowli, a określenie bajkowy wcale nie jest przesadzone:)
Więcej informacji o tym miejscu przeczytasz na tej podstronie:
Romantyczno-bajkowy ogród Heleny Radziwiłłowej w Arkadii
Łowicz
7 km od Arkadii (dojazd ok. 15 min.)
Muzeum Ziemi Łowickiej mieści się w dawnym budynku seminarium księży misjonarzy. W muzeum przeważają eksponaty etnograficzne z terenu Księstwa Łowickiego prezentujące różne aspekty kultury ludowej mieszkańców okolic Łowicza, zwanych Księżakami Łowickimi.
Spacer po mieście, podczas którego warto zwrócić uwagę na:
- kwadratowy Stary Rynek i trójkątny (!) Nowy Rynek
- bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, gdzie znajduje się Muzeum Diecezjalne i wieża widokowa
- klasycystyczny ratusz
- najmniejsze muzeum w Polsce czyli Muzeum Guzików
Spacer po Łowiczu to także dobra pora na obiad:)
Maurzyce
10 km od Łowicza (dojazd ok. 15 min.)
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach to skansen, w którym możemy podziwiać architekturę z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. W Maurzycach czeka na nas ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX wieku. Ich rozmieszczenie obrazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: występującą w XIX w. tzw. starą wieś (z centralnym placem wioskowym) oraz tzw. nową wieś (pouwłaszczeniową ulicówkę).
Tutaj mapka z trasą z Warszawy
Dla ambitnych:
Wycieczkę można rozszerzyć o wizytę w Żelazowej Woli i zwiedzanie kościoła obronnego w Brochowie. Oba miejsca oczywiście związane są z Fryderykiem Chopinem. Osobiście jednak polecam odwiedzić je przy okazji innej wycieczki, której propozycję zamieszczę już niedługo.
Drugą opcją jest odwiedzenie Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie.
Pozdrawiam!