Muzeum Romantyzmu w Opinogórze mieści się w dawnej posiadłości Krasińskich. Najbardziej charakterystycznym budynkiem muzeum jest odbudowany neogotycki pałac z lat 40. XIX wieku. Pałac był prezentem ślubnym generała Wincentego Krasińskiego dla syna Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich. Budynek pełnił pierwotnie funkcję pawilonu ogrodowego, w którym latem przyjmowano gości – był usytuowany w parku, na zapleczu zamieszkiwanego na co dzień dworu. Rodzina Krasińskich rezydowała tu do 1945 r. Obecnie w muzeum gromadzone są pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego, jednego z największych polskich poetów epoki romantyzmu, który spędził tu dzieciństwo i młodość, a po śmierci pochowany został w podziemiach pobliskiego kościoła.
Muzeum Romantyzmu otwarto w 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim (tak, tak – to Napoleon przywrócił tę posiadłość ich właścicielom).
W Opinogórze na zwiedzających czeka nie tylko pałac, ale także:
- dwór wybudowany współcześnie (w 2008 r.), ale według projektu architekta Józefa Gałęzowskiego pochodzącego z 1908 r.
- dawna oficyna dworska
- ptaszarnia
- oranżeria
- stajnia
- powozownia
- inne zabudowania pofolwarczne
Wszystkie obiekty otacza przepiękny park typu angielskiego o powierzchni 22 ha oraz stawy.
W dawnej oficynie dworskiej mieszczą się eksponaty muzealne poświęcone historii rodu Krasińskich i ordynacji opinogórskiej, natomiast na dworze prezentowana jest ekspozycja malarzy romantyzmu (można tu zobaczyć cudowną kolekcję malarstwa m.in. Malczewskiego, Gierymskiego, Kossaka i Matejki) oraz ekspozycja dotycząca epoki napoleońskiej.
W miejscowym kościele (poza terenem parku) znajduje się mauzoleum Krasińskich.
- do najciekawszych eksponatów muzeum należy teczka Napoleona zdobyta przez Rosjan nad Berezyną,
- w parku nieopodal dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu,
- w parku warto odnaleźć także marmurową ławeczkę wykonaną w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem “Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”. Podobno każdy kto siądzie na ławeczce wkrótce się zakocha.
- w muzeum często odbywają się koncerty muzyki poważnej i spotkania z poezją,
- duży bezpłatny parking czeka przed wejściem do muzeum,
- kasa biletowa jest trochę ukryta – znajduje się pod wieżą pałacu,
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze warto odwiedzić o każdej porze roku.
Godziny otwarcia:
sezon jesienno-zimowy (1 października – 30 kwietnia) 8.00- 16.00
sezon wiosenno-letni (1 maja – 30 września) 10.00 – 18.00
Oprowadzanie turystów indywidualnych przez przewodników muzealnych oraz zwiedzania Kościoła i krypt odbywa się o wyznaczonych godzinach.
Ekspozycje muzealne czynne są codziennie z wyjątkiem poniedziałków oraz dni świątecznych: Nowy Rok (1 stycznia), Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (pierwszy dzień świąteczny).
Ceny biletów:
– bilet normalny – 10 zł (zwiedzanie całego zespołu muzealnego: Pałacyk, Oficyna, Dwór, możliwe bez Przewodnika. Powozownia i Oranżeria: wstęp bezpłatny wyłącznie w wyznaczonych godzinach, w obecności Przewodnika)
– bilet ulgowy – 8 zł (zwiedzanie całego zespołu muzealnego: Pałacyk, Oficyna, Dwór, możliwe bez Przewodnika. Powozownia i Oranżeria: wstęp bezpłatny wyłącznie w wyznaczonych godzinach, w obecności Przewodnika)
W ofercie są także bilety weekendowe (rodzinne)
Usługa oprowadzania osób indywidualnych przez przewodnika muzealnego – 8 zł
Zwiedzanie Kościoła pw. WNMP i katakumb grobowych rodu Krasińskich z przewodnikiem muzealnym – 3 zł
W piątki wstęp jest bezpłatny! (nie dotyczy to usługi przewodnickiej)
Czas zwiedzania:
Zwiedzanie pałacu, dworu i oficyny zajmuje ok. półtorej godziny. Warto jednak uwzględnić czas na zwiedzanie kościoła i spacer po parku.
Zasady zwiedzania:
Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się o oznaczonych godzinach (my mieliśmy pecha, bo chociaż pojawiliśmy się o wyznaczonej godzinie to akurat przewodnika nie było – zwiedzanie z nim przełożono na kolejną pełną godzinę…). Zwiedzać można także indywidualnie, co ułatwiają krótkie informacje zamieszczone przy eksponatach.
Mam pytanie, skąd bierzecie te rewelacyjne zdjęcia ?
Basiu wszystkie zdjęcia na stronie są przez Nas wykonane. Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy serdecznie