Arboretum w Rogowie to specjalistyczny ogród botaniczny, w którym uprawia się i kolekcjonuje drzewa i krzewy oraz zwykle prowadzi się nad nimi badania. W Polsce funkcjonuje blisko 30 placówek tego typu, a wśród nich Arboretum w Rogowie, w którym zgromadzono jedną z największych i najcenniejszych kolekcji roślin w Europie. Arboretum w Rogowie należy do arboterów leśnych (założone zostało na terenie leśnym) i jest ono przede wszystkim obiektem naukowym, podlegającym od początku istnienia (1923 r.) pod Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W pierwszych latach istnienia Arboretum było eksperymentalną bazą terenową dla naukowców Wydziału Leśnego SGGW, a także miejscem zająć dla studentów. II wojnę światową przetrwała zaledwie połowa zasobów botanicznych, jednak dzięki podjętym działaniom kolekcja drzew i krzewów rozrosła się do jednej z największych i najciekawszych w Polsce (w 2010 r. kolekcja liczyła 3500 gatunków i odmian roślin!). Szczególnie bogate są zbiory klonów, które posiadają status Kolekcji Narodowej.
Arboretum w Rogowie szczyci się:
- bogatą kolekcją roślin drzewiastych, obejmującą drzewa i krzewy jakie mogą rosnąć w strefie klimatycznej Arboretum,
- leśnymi powierzchniami doświadczalnymi, czyli drzewostanami z obcymi gatunkami drzew, które poddawane są badaniom i obserwacjom. W Arboretum w Rogowie jest ok. 130 poletek doświadczalnych, które zajmują obszar przeszło 18 ha!
- kolekcją roślin tropikalnych, która znajduje się w dwóch szklarniach o łącznej powierzchni 400 m² (szklarnie niestety nie są udostępniane zwiedzającym),
- Alpinarium, czyli ogrodem skalnym z roślinnością charakterystyczną dla terenów górzystych, gdzie znajdują się skalniaki, strumyki, kilka oczek wodnych oraz staw z wyspą. Na terenie Alpinarium znajduje się także dział Flory Polskiej z kolekcją roślin chronionych, zagrożonych i rzadkich,
- kolekcją roślin zielonych obejmującą roślinność pochodzenia górskiego, a także wodną, stref bagiennych i nadwodnych.
Arboretum w Rogowie słynie z czerwonych klonów palmowych (pełnia przebarwienia liści przypada na drugą połowę października), magnolii (które rozkwitają w pierwszym tygodniu maja) i różanecznika (okres kwitnienia przypada na koniec maja i początek czerwca). Zdecydowanie najwięcej osób odwiedza Arboretum wiosną, ale jesienią jest tu równie pięknie! Warto odwiedzić Rogów w dzień roboczy lub w sobotę, bo w niedzielę z reguły jest najbardziej tłoczno.
- w odróżnieniu od innych ogrodów botanicznych na świecie w Rogowie nie sadzi się pojedynczych egzemplarzy roślin, a ich całe skupiska (liczące nawet po kilkaset sztuk!),
- zdecydowana większość roślin rozmnażanych i wysadzanych w Arboretum pochodzi z nasion zebranych w miejscach ich naturalnego występowania (a nie z innych ogrodów), dzięki czemu są zdecydowanie bardziej wartościowym materiałem badawczym.
Godziny otwarcia Arboretum w Rogowie:
DNI ROBOCZE
listopad-kwiecień – 7.00-15.00
maj-wrzesień – 7.00-18.00
październik – 7.00-17.00
NIEDZIELE I ŚWIĘTA
listopad-kwiecień – nieczynne
maj-czerwiec – 10.00-20.00
lipiec-wrzesień – 10.00-18.00
październik – 10.00-17.00
Czas zwiedzania:
2-3 godziny
Informacje praktyczne:
- dojazd do Arboretum jest bardzo dobrze oznakowany,
- odległość od Warszawy wynosi 105 km, z Łodzi – 35 km,
- parking jest bezpłatny,
- na terenie SGGW są toalety, a w pobliżu sklep,
- przy wejściu do Arboretum znajduje się kiermasz z roślinami, w którym można kupić sadzonki,
- Arboretum co roku organizuje Święto Wiosny i Święto Jesieni, letnie koncerty, spacery, biegi i inne imprez, a także lekcje o tematyce przyrodniczo-leśnej,
- do Arboretum można także dojechać pociągiem – stacja kolejowa Rogów (zatrzymują się tu tylko pociągi podmiejskie),
- w pobliżu znajduje się Dom Studencki ,,Jodełka”, w którym można zarezerwować nocleg,
- część alejek jest utwardzona, wydzielone są także ścieżki edukacyjne (tematyczne),
- zwiedzającym udostępniony jest teren o powierzchni 41 ha. Najbogatsza kolekcja drzew i krzewów znajduje się w promieniu ok. 300-400 metrów od wejścia głównego.
Zasady zwiedzania:
Arboretum można zwiedzać z przewodnikiem (po uprzedniej rezerwacji) lub indywidualnie. Przy wejściu dostaje się mapę oraz można wypożyczyć audioprzewodnik lub kupić tradycyjny przewodnik w formie papierowej (koszt to 5 zł). Obie opcje są fajnie przemyślane. Audioprzewodnik oferuje dwa rozwiązania: można wybrać trasę żółtą, która jest dość która i obejmuje najciekawsze drzewa i krzewy znajdujące się na niewielkiej przestrzeni przy głównym wejściu (czas przejścia tej trasy wynosi ok. 45 min.). Można też ruszyć przed siebie bez wyznaczonej trasy i celu. Nagrania odtwarzają się automatycznie przy części roślin, natomiast przy pozostałych wystarczy wpisać odpowiedni numer widniejący na tabliczce, aby uruchomić nagranie. Dodatkowo na terenie Arboretum znajdują się liczne tablice edukacyjne z najciekawszymi informacjami, a na roślinach umieszczone są etykiety z nazwami roślin i numerami. Dzięki tym numerom możemy znaleźć informacje o konkretnych okazach w przewodniku wydanym w formie broszury informacyjnej.
W pobliżu:
- Muzeum Lasu i Drewna
- stacja kolejki wąskotorowej
- Dinopark w Kołacinku
- drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w Kołacinku
Ceny biletów:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem jest płatne dodatkowo
Opłata za audioprzewodnik wynosi 5 zł od osoby. W przypadku grup (np. rodzin) każda kolejna osoba płaci 2 zł za wynajem sprzętu. Kaucja za urządzenie to 20 zł
Wstęp wolny – dzieci poniżej 6 lat (nie dotyczy grup zorganizowanych)
Fotografowanie okolicznościowe płatne jest osobno
Przepięknie wygląda to miejsce jesienią. Kolory jak w bajce i pewnie człowiek też tam tak się czuje. Nigdy nie byłam w tym arboretum ale byłam w innym – w arboretum Marcule. Podlega pod nadleśnictwo radomskie a leży na trasie nr 9 ( Rzeszów – Radom ) ok. 5 km do Iłży. Polecam szczególnie jesienią. Jest oznakowanie przy trasie nr 9.
Bardzo dziękujemy za podpowiedź. Spróbujemy odwiedzić Marcule przy okazji wizyty w tamtych rejonach. Pozdrawiamy serdecznie!