Co chcesz wiedzieć?
Centrum Dziedzictwa Szkła (1 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (2 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (3 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (4 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (5 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (6 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (7 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (8 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (9 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (12 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (13 of 14)
Centrum Dziedzictwa Szkła (14 of 14)

Od przeszło 90. lat historia Krosna nierozerwalnie związana jest ze szkłem. Miasto znane jest w Polsce i poza granicami jako ośrodek produkcji najwyższej jakości wyrobów szklanych. W styczniu 1924 roku działalność produkcyjną rozpoczęły Polskie Huty Szkła z siedzibą w Krośnie, a wyroby krośnieńskie szybko zyskały uznanie. Huta – pod niemieckim zarządem – działała także podczas II wojny światowej. Niestety we wrześniu 1944 roku oddziały niemieckie wycofując się z Krosna podpaliły hutę, która po dwóch dniach pożaru została doszczętnie zniszczona. Mieszkańcy Krosna bardzo szybko przystąpili do jej odbudowy. Dzięki ich wysiłkowi już w styczniu 1945 roku ruszyła produkcja. Przez kolejne lata huta była rozwijana, co umożliwiło systematyczne zwiększanie produkcji oraz stanu zatrudnienia. Powstawały także mniejsze huty, zakłady i pracownie artystyczne. Po zaprzestaniu produkcji szklanych wyrobów na szeroką skalę lokalne władze postanowiły w inny sposób wykorzystać szkło dla rozwoju miasta. Dnia 2 czerwca 2012 roku Krosno oficjalnie stało się Miastem Szkła (pierwsze miasto tematyczne w Polsce), a swoją działalność rozpoczęło Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym można poznać historię sztuki szklarskiej oraz zasady produkcji i zdobienia szklanych wyrobów. Na terenie miasta powstał także zespół atrakcji kulturalno-turystycznych, które łączy wspólny motyw przewodni – szkło. Po drugiej stronie rynku znajdują się Piwnice Przedprożne, w których można podziwiać dzieła wykonane ze szkła przez polskich i europejskich artystów. Dodatkowo wytyczono Szklany Szlak łączący 12 obiektów małej architektury szklanej, które nawiązują do przeszłości miasta i związanych z nim legend. Kolejka turystyczna umożliwia łatwe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi atrakcyjnymi lokalizacjami znajdującymi się w obrębie miasta, jak też poza jego granicami. Obecnie, oprócz Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., w mieście funkcjonuje kilkanaście hut, zakładów i pracowni artystycznych związanych z produkcją i zdobieniem szkła.

  • o usytuowaniu ośrodka szklarskiego zdecydowały miejscowe złoża gazu ziemnego, a nie występowanie piasków szklarskich,
  • w 1991 roku krośnieńska huta – jako jedna z 5 pierwszych prywatyzowanych spółek rynku krajowego – trafiła na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych,
  • podłogę klatki schodowej w Centrum Dziedzictwa Szkła zdobi trójwymiarowe dzieło Ryszarda “Ryha” Paprockiego będące pierwszym w Polsce obrazem 3D, po którym można swobodnie chodzić.

CENY BILETÓW:

Bilety normalne:
Centrum Dziedzictwa Szkła i Piwnice Przedprożne – 19 zł

Centrum Dziedzictwa Szkła – 14 zł

Piwnice Przedprożne – 8 zł

Wystawa czasowa – 5 zł

Bilety ulgowe:

Bilet rodzinny (rodzic/opiekun prawny i dzieci do 14 roku życia) – 14,50 zł

Dzieci do lat 6 (turyści indywidualni) – bezpłatnie

Dzieci do lat 6 (grupy zorganizowane) – 7 zł

Bilet wstępu dla grup szkolnych – 12 zł

Bilet wstępu dla osób z orzeczoną grupą niepełnosprawności – 12 zł

Bilet wstępu dla emerytów – 14,50 zł

*ulga obejmuje zwiedzanie CDS i Piwnic Przedprożnych

 

GODZINY OTWARCIA:

WRZESIEŃ – CZERWIEC

Poniedziałek – sobota 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00)
Niedziela: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00)
Zwiedzanie rozpoczynające się o godzinie 16:00 obejmuje: pokaz formowania szkła, wystawę multimedialną, film o historii produkcji szkła i salę wystaw czasowych

LIPIEC – SIERPIEŃ

Poniedziałek – sobota : 10:00 – 19:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 17:00)
Niedziela: 11:00 – 19:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 17:00)

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • spory parking mieści się w pobliżu Centrum Dziedzictwa Szkła przy ul. Legionów,
  •  Centrum Dziedzictwa Szkła oferuje zajęcia z edukacji plastycznej, warsztaty szklanego rzemiosła, wystawy czasowe oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalno-rozrywkowe.

 

ZASADY ZWIEDZANIA:
zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych po uprzedniej rezerwacji lub w miarę dostępności miejsc i możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem w grupach maksymalnie 30 osobowych.

 

CZAS ZWIEDZANIA:
2 godziny

Centrum Dziedzictwa Szkła
Udana kombinacja przemysłu, sztuki i nauki czyli Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno - Maciek

Dzień po wejściu na Tarnicę (przez Halicz i Rozsypaniec) postanowiliśmy dać sobie trochę luzu i wybrać się gdzieś gdzie nie trzeba za dużo chodzić :-). I tak zaczyna się nasza przygoda z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Miejsce to mieliśmy na naszej liście od dawna, a jak tylko dowiedzieliśmy się, że w niedalekiej odległości znajduje się jeszcze Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego w Bóbrce to nie było przeproś – postanowiliśmy jadąc do Krosna zahaczyć o wciąż czynną kopalnię ropy naftowej.… Read more »

czytaj więcej >>
Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *