Co chcesz wiedzieć?
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (a)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (b)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (c)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (d)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (e)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (f)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (g)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (h)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (i)
Jezioro Świętajno Narckie (narty) (k)

Świętajno  Narckie – jezioro w pobliżu wsi Narty w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno.

Piękne i urocze jezioro o powierzchni 175 hektarów. Chciałoby się powiedzieć nie za duże, nie za małe – jezioro doskonałe na weekendowy wypad! Przede wszystkim wyróżnia się ono przejrzystością wody (około 6 metrów latem!). Jak na polskie warunki jest to cecha dość unikatowa:) W jeziorze żyją raki (widzieliśmy na własne oczy), co pozwala przypuszczać, że woda jest czysta i spokojnie będzie można się kąpać. Otoczenie jeziora jest bardzo malownicze – znajdziemy tu wszystko z czym kojarzą się Mazury: lasy, pola i łąki. Dodatkowo posiada ono płytkie i dość długie plażowe brzegi. Kilka plaż sprawia, że można spokojnie odpocząć. Należy jednak uważać, bowiem są miejsca gdzie jezioro jest bardzo głębokie (nawet powyżej 29 metrów). Piaszczyste dno z niewielką ilością roślinności jest mocno urozmaicone – znajdziemy tu liczne górki i dolinki więc pasjonaci nurkowania powinni być zadowoleni:) Podobno ze względu na ukształtowanie terenu jezioro może stanowić gratkę dla miłośników windsurfingu. Wędkarze również nie będą się nudzić – jezioro jest typu sielawowego, występują tu takie gatunki ryb jak: szczupak,  okoń czy sielawy (aczkolwiek dla wędkarzy większym wyzwaniem będą okoliczne jeziora Warchały i Brajnickie).

Ale żeby nie było, że jezioro ma same zalety – okoliczna infrastruktura jest dość skromna, plaże dzikie, toalety nieliczne, a oferta gastronomiczna… no cóż, lepiej zabrać własny prowiant. Zatem nie spodziewajcie się pomostów z przycumowanymi żaglówkami, tylko raczej rowerków wodnych i kajaków:) Na szczęście te wszystkie pozorne niedogodności, stanowią tak naprawdę plusy dodatnie – nic nie będzie nam zakłócało ciszy i świętego spokoju. Uroki jeziora i kontakt z przyrodą rekompensują wszystko.

W województwie warmińsko-mazurskim znajdziemy kilka jezior o nazwie Świętajno, dlatego to konkretne oficjalnie funkcjonuje pod nazwą Świętajno Narckie. Niemniej potocznie jest ono nazywane po prostu Jeziorem Narty lub Jeziorem Narckim  – ustawiając GPS na jezioro Świętajno i miejscowość Narty upewnijcie się trzy razy czy jedziecie w dobre miejsce :-)

  • dojazd z Warszawy (ok. 190 km) zajmuje niecałe 3 godziny (do Nidzicy drogą krajową E77, a następnie drogą wojewódzką 545),
  • spory, bezpłatny parking znajdziemy w miejscowości Narty,
  • nad jeziorem funkcjonują pola namiotowe, miejsca noclegowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego,
  • jezioro nadaje się do uprawiania wędkarstwa, nurkowania i windsurfingu,
  • jadąc z Warszawy warto się na chwilę zatrzymać i zwiedzić Zamek w Nidzicy,
  • jezioro leży w skupisku kilku jezior, z których największe to Warchały i Brajnickie.
Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *