Co chcesz wiedzieć?
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-1
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-4
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-5
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-8
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-11
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-16
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-22
kozłówka_28
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-28
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce-24

Pałac stanowi najlepiej zachowaną w Polsce rezydencję arystokratyczną. Został on wybudowany ok. 1742 r. dla rodziny Bielińskich według projektu włoskiego architekta Jana Fontany i utrzymany był w stylu barokowym. Od 1799 do 1944 r. pałac stanowił siedzibę rodziny Zamoyskich, którzy dokonali jego przebudowy na przełomie XIX i XX wieku. Wnętrza pałacu w stylu II Cesarstwa przetrwały do naszych czasów w pierwotnym układzie z oryginalnym wyposażeniem oraz bogatą kolekcją malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Zamoyskich. Poza pałacem w Kozłówce można zwiedzić:

• kaplicę pałacową pochodzącą z lat 1903-1910, która wzorowana była na kaplicy królewskiej w Wersalu,
• powozownię ze zbiorami powozów, karet, sań i bryczek oraz sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżniczych z XIX i początku XX wieku (eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie),
• Galerię Sztuki Socrealizmu – pierwszą w Europie i jedyną w Polsce galerię poświęconą sztuce socrealizmu, prezentującą prace polskich artystów z lat 1949-1954,
• ogród francuski i park w stylu angielskim,
• wystawy czasowe.

Powierzchnia pałacu wynosi ok. 2 tys. m². W jego murach znajduje się 50 luster, kilka tysięcy książek oraz tysiąc obrazów, które wypełniają ściany od podłogi po same sufity. Ramy obrazów niejednokrotnie są piękniejsze i droższe niż same malowidła, które często są kopiami arcydzieł malarstwa europejskiego. Eksponatów wciąż przybywa, bo muzeum kupuje lub wypożycza nowe, a w planach jest udostępnienie zwiedzającym strychu.
Zamoyscy utracili prawa do nieruchomości, jednak w pałacu pozostawiono apartament, z którego korzystają gdy przyjeżdżają do Kozłówki. Ukłonem w stronę rodziny Zamoyskich jest także prezentacja drzewa genealogicznego rodu i pozostawienie zdjęć rodzinnych, w tym także współczesnych.

• dojazd jest bardzo dobrze oznakowany,
• na miejscu są toalety oraz punkt gastronomiczny,
• duży parking przed pałacem (płatny 5 zł za samochód),
• Kozłówka położona jest 35 km od Lublina,
• powozownia jest jedynym obiektem na terenie kompleksu, w którym nie można robić zdjęć.

Ceny biletów:

Można kupić bilety na poszczególne obiekty (normalne lub ulgowe), jednak najlepszą opcją jest zakup karnetu, który upoważnia do zwiedzania wszystkich ekspozycji:

Karnet I obowiązujący od 21 III do 8 VI 2017 r. na czynne ekspozycje: normalny – 33 zł, karnet ulgowy – 14 zł, seniora (60+)  – 23 zł;

Karnet II obowiązujący od 9 VI do 29 X 2017 r. na czynne ekspozycje: normalny – 35 zł, karnet ulgowy – 16 zł, seniora (60+)  – 24 zł;

Karnet dla Dużej Rodziny (nie obowiązuje w środy, a w maju w piątki, ponieważ wstęp do pałacu jest bezpłatny) – 10 zł;

Oprowadzanie po pałacu w językach obcych (dodatkowa opłata od grupy do 30 osób) – 100 zł;

Wstęp do parku i kaplicy jest bezpłatny.

Zasady zwiedzania:

Pałac zwiedza się pod opieką przewodnika w grupach od 10 do 30 osób. Pozostałe wystawy można obejrzeć indywidualnie. Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity zwiedzających (grupy są maksymalnie 30 osobowe, dzienna liczba wejść jest ograniczona).
UWAGA: W miesiącach zimowych muzeum jest nieczynne.

Czas zwiedzania:

Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem trwa ponad godzinę. Do tego czasu trzeba doliczyć czas zwiedzania kaplicy, ogrodów, powozowni oraz Muzeum Sztuki Socrealizmu. Na wizytę w Kozłówce warto przeznaczyć co najmniej 3 godziny.

Muzeum Zamoyskich – Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozłówce
Historia zdjęcia, które uratowało pałac - Maciek

W sobotni poranek siadam lekko zaspany z kubkiem kawy i zaczynam zastanawiać się gdzie byśmy mogli pojechać na jednodniową wycieczkę w pobliżu Warszawy. Po dłuższej chwili totalnej pustki do głowy przychodzi mi nazwa Kozłówka. Początkowo nie kojarzę za dobrze nazwy z miejscem … jednak nagle eureka … no przecież w Kozłowce jest Muzeum Zamoyskich. O tym miejscu wielokrotnie słyszałem, a zachwytom na jego temat nie było końca. Siadam zatem do komputera i sprawdzam odległość … 150 km od Warszawy w… Read more »

czytaj więcej >>
Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *