Co chcesz wiedzieć?
Uniejów zamek (1 of 10)
Uniejów zamek (2 of 10)
Uniejów zamek (3 of 10)
Uniejów zamek (4 of 10)
Uniejów zamek (5 of 10)
Uniejów zamek (6 of 10)
Uniejów zamek (7 of 10)
Uniejów zamek (8 of 10)
Uniejów zamek

Zamek w Uniejowie został wzniesiony z inicjatywy arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego, bliskiego współpracownika Kazimierza Wielkiego. Budowę murowanego zamku ukończono w 1361 roku. Wcześniej na jego miejscu stała drewniana warownia zniszczona przez Krzyżaków w 1331 roku. Zamek ulokowano nad brzegiem Warty na niewielkim sztucznym wzniesieniu. Zbudowany został w stylu gotyckim. Początkowo miał charakter militarny – otoczony był ponad 10-metrowym murem, fosą i palisadą. Stanowił on część systemu kazimierzowskich twierdz granicznych, broniącego dostępu do centrum państwa od północy i północnego-zachodu. W 1525 roku wielki pożar zniszczył zamek. Jego odbudowę przeprowadził starosta Stanisław z Gomolina herbu Jelita (herb ten widnieje na wewnętrznym dziedzińcu). W jej wyniku zamek zyskał cechy renesansowe. Kolejna przebudowa przekształciła zamek z warowni w okazałą rezydencję renesansowo-barokową.

Zamek został zbudowany na planie czworokąta – składa się z okrągłej baszty wysokiej na 30 m, dwóch czworobocznych wież połączonych razem skrzydłami mieszkalnymi oraz wewnętrznego dziedzińca.

Zamek – oprócz zadań rezydencjalnych i obronnych – pełnił też funkcję kościelnego archiwum oraz biblioteki. W Uniejowie odbywały się zjazdy duchowieństwa, a w trakcie wojny trzynastoletniej na zamku trzymano cenne kosztowności i relikwie (m.in. głowę św. Wojciecha). Ponadto mieściło się tu więzienie dla innowierców i nieposłusznych księży.

Aż do końca XVIII w. Zamek był ośrodkiem władzy arcybiskupiej. Arcybiskup był  drugą osobą w państwie po królu, stał na czele Rady Królewskiej oraz zastępował króla w czasie bezkrólewia.  Znaczenie zamku uległo osłabieniu, gdy duchowni książęta przenieśli swoje dwory do Łowicza i Skierniewic.

  • Zamek przez całą swoją historię był zamieszkiwany i użytkowany,
  • podobno na terenie zamku ciągle ukryte są skarby i relikwie, które depozytariusze ukryli na czas wojny:)
  • na budowę samej wieży zużyto 7 mln cegieł!
  • z zamkiem związana jest legenda o białej damie – ludzi mających coś złego na sumieniu w nocy przestraszyć mogą wrzaski łotrów, którzy zginęli na bagnach wyprowadzeni tam podstępnie przez piękną dziewczynę. Ci zaś, którzy mają czyste serca, patrząc w wodę mogą dostrzec niezwykłe lico Uniejki, która ponosząc śmierć na bagnach uratowała mieszkańców miasta,
  • na zamku były dwie kaplice (jedna prywatna arcybiskupa). Do niedawna można było wejść do jednej z nich, której ściany pokryte były polichromią z XV w. (wykonaną pikselowo), przedstawiającą scenę męczeństwa św. Wojciecha i liczne rude anioły.
  • na terenie zamku mieści się hotel i restauracja,
  • bezpłatny parking znajduje się pod termami,
  • liczne punkty gastronomiczne znajdują się w okolicy term oraz na zamku,
  • dojazd z Warszawy zajmuje 1,5 godziny,
  • schody na wieżę są bardzo strome.

Zasady zwiedzania:

Wstęp do parku i na dziedziniec, gdzie znajdują się średniowieczne urządzenia batalistyczne, jest wolny.

Wejście na wieżę jest możliwe po zakupieniu w recepcji hotelu biletu wstępu w cenie 5 zł. Zimą wieża jest zamknięta dla zwiedzających.

W niedzielę o godz. 11.00 odbywa się spacer uniejowski (jeśli zbierze się 10 osób), który stanowi okazję do zwiedzenia z przewodnikiem m.in. piwnic zamkowych (dawniej spacer obejmował także kaplicę i niektóre komnaty, które obecnie zostały zaadaptowane na potrzeby hotelu).

Czas zwiedzania:

Wejście na wieżę – ok. 30 minut

Spacer uniejowski – 1,5 ha (w naszym przypadku ten czas wydłużył się do 3 godzin)

Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *