Co chcesz wiedzieć?
ZAMEK BOBOLICE (21 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (20 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (19 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (15 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (16 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (10 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (7 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (13 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (14 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (12 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (5 of 21)
ZAMEK BOBOLICE (1 of 21)

Zamek został wybudowany za panowania Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku (prawdopodobnie ok. 1350-1352 roku). Warownia wchodziła w skład ,,Orlich Gniazd” (systemu obronnego średniowiecznych zamków strzeżących granic Królestwa Polskiego). Zamek często zmieniał swoich właścicieli, został także rozbudowany celem zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Był otoczony murem obronnym i suchą fosą ze zwodzonym mostem. Warownia poważnie ucierpiała pod koniec XVI wieku podczas najazdu arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, jednak zdołano go odbić i odbudować. Zamek został także zniszczony podczas ,,potopu szwedzkiego” i zaczął popadać w ruinę. W 1683 roku król Jan III Sobieski zmierzając do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską – zatrzymał się w Bobolicach, jednak z uwagi na skalę zniszczenia zamku musiał nocować w namiocie. Pod koniec XVIII wieku zamek został opuszczony, a jego stan ulegał dalszemu pogorszeniu. W XIX wieku w podziemiach zamku odnaleziono skarb – możliwe że jeszcze większe dobra ukryte są gdzieś w tunelu, który podobno łączył warownie w Bobolicach i Mirowie.

  • po II wojnie światowej zamkowe mury zaczęto rozbierać, a pozyskany w ten sposób kamień wykorzystano do budowy drogi,
  • obecni właściciele – rodzina Laseckich – podjęła się rekonstrukcji warowni. Prace trwały przeszło 10 lat i poprzedzone były badaniami zmierzającymi do określenia pierwotnego wyglądu zamku. Odtworzono zamek górny i dolny, dziedziniec, bramę wjazdową z mostem i mury obwodowe, a także niektóre komnaty. Obiekt został udostępniony turystom we wrześniu 2011 roku.

CENY BILETÓW:

Bilet normalny – 15,00 zł
Bilet ulgowy – 10,00 zł (dla emerytów, rencistów i studentów –  za okazaniem legitymacji; oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia)
Bilet szkolny – 5,00 zł (dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, dotyczy tylko zorganizowanych grup szkolnych od 10 osób)
Bilet rodzinny – 30 zł (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – rodzice + dzieci za okazaniem kompletu kart)

Dzieci do 3 roku życia – wejście bezpłatne.

 

GODZINY ZWIEDZANIA:

W sezonie wiosenno-letnim (kwiecień-październik) Zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 – 18:00. Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się co pół godziny. Ostatnie wejście o godz. 17:30.
W soboty i niedziele możliwe zwiedzanie indywidualne w godzinach od 10:00 do 18:00.

W sezonie jesienno-zimowym (listopad-marzec) Zamek dostępny jest do zwiedzania w czwartki, piątki, soboty i niedziele w godzinach: 10:00 – 16:00. Wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się co pół godziny.

 

CZAS ZWIEDZANIA:
ok. godziny

Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *