Co chcesz wiedzieć?
ZAMEK W TOSZKU-1
ZAMEK W TOSZKU-2
ZAMEK W TOSZKU-3
ZAMEK W TOSZKU-4
ZAMEK W TOSZKU-5
ZAMEK W TOSZKU-6
ZAMEK W TOSZKU-9
ZAMEK W TOSZKU-10
ZAMEK W TOSZKU-12
ZAMEK W TOSZKU-13
ZAMEK W TOSZKU-14
ZAMEK W TOSZKU-15
ZAMEK W TOSZKU-16
ZAMEK W TOSZKU-17
ZAMEK W TOSZKU-18
ZAMEK W TOSZKU-19
ZAMEK W TOSZKU-21

Ruiny Zamku w Toszku znajdują się na niewielkim wzgórzu, na którym na przełomie X i XI wieku powstał drewniany gród warowny. W XV wieku drewniana warownia została zastąpiona murowanym zamkiem w stylu gotyckim, który z czasem przebudowano na rezydencję magnacką. Zamek nie miał szczęścia do właścicieli i wielokrotnie przechodził z rąk do rąk (swoje najlepsze lata zawdzięczał księciu toszeckiemu Przemysławowi, a następnie rodowi Colonnów). Jego burzliwe dzieje obejmują zarówno czasy świetności, jak i lata upadku spowodowane najazdami i pożarami (1570 i 1811 r.). Na początku XIX wieku zamek został doszczętnie zniszczony przez pożar i nigdy już nie wrócił do dawnego stanu, a wręcz przeciwnie – z zabudowań zamkowych zaczęto pozyskiwać kamień na potrzeby budowy pałacu w Toszku (przy czym jak na ironię pałac nie przetrwał do naszych czasów, a ruiny zamku ciągle można podziwiać).

Zamek został częściowo zrekonstruowany dopiero w drugiej połowie XX wieku. Obecnie trwają dalsze prace odtworzeniowe obejmujące m.in. wieżę zamkową.

GODZINY ZWIEDZANIA:

Wejście na teren Zamku w Toszku jest możliwe codziennie w godzinach od 8.00 do 22.00.

Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku jest czynne codziennie od wtorku do piątku w godzinach 9.00 do 15.15 oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 11.00 do 18.00.

 

CENY BILETÓW (Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku):

  • bilet ulgowy 7 zł
  • bilet normalny 10 zł

Wejście na dziedziniec zamkowy jest bezpłatne.

 

ZASADY ZWIEDZANIA:

Ostatnie oprowadzanie podczas świąt, sobót i niedziel rozpoczyna się o godzinie 17.15. W dni weekendowe i święta oprowadzanie odbywa się co pełną godzinę.

 

CZAS ZWIEDZANIA:

około godziny

Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *