Co chcesz wiedzieć?
TWIERDZA MODLIN lr (9 of 12)
TWIERDZA MODLIN lr (7 of 12)
TWIERDZA MODLIN lr (11 of 12)
TWIERDZA MODLIN lr (10 of 12)
TWIERDZA MODLIN lr (2 of 2)
TWIERDZA MODLIN lr (1 of 1)
TWIERDZA MODLIN lr (4 of 12)
TWIERDZA MODLIN lr (5 of 12)

Twierdza Modlin stanowi jeden z największych i najlepiej zachowanych zabytków fortyfikacyjnych w Polsce i w Europie, co czyni z niej międzynarodowy pomniki architektury obronnej (porównać można ją jedynie z Twierdzą Verdun). Twierdza położona jest na terenie mającym istotne walory obronne – u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry. Została wybudowana z rozkazu wydanego w 1806 r. przez Napoleona Bonaparte. Na skutek zawirowań historycznych w Twierdzy stacjonowały na przemian armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski. Twierdzę tworzy zespół umocnień – obiekty znajdują się na powierzchni 25 km². Sama Twierdza była wielokrotnie rozbudowywana i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Składa się z położonej na prawym brzegu Narwi Cytadeli, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego, dwóch pierścieni fortów oraz obiektów zaplecza (zespoły prochowni, magazyny, zabudowania koszarowe). Część centralna Twierdzy tworzy dzielnicę Modlin-Twierdza Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie zabytki mieszają się z teraźniejszą zabudową miasta.

• na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek – będący koszarami wojskowymi – liczący 2250 m długości,
• w czasie pokoju w Cytadeli mieszkało do 20 tys. żołnierzy (a w przypadku wojny budynek mógł pomieścić nawet do 100 tys. osób),
• powierzchnia Cytadeli to ok. 50 tys. m²,
• do 2000 roku w Modlinie stacjonowali żołnierze,
• w części zabudowań mieści się archiwum sił powietrznych Ministerstwa Obrony Narodowej.

GODZINY OTWARCIA:
Twierdzę Modlin w obwodzie zewnętrznym można zwiedzać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu – wstęp jest wolny i nieodpłatny.
Park Militarny dla turystów indywidualnych jest otwarty tylko w weekendy w okresie wiosna – lato – jesień (warto wcześniej sprawdzić czy w danym dniu będzie czynny).
Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 17:00.

 

CENY BILETÓW:

  • Park Militarny – 5 zł od osoby,
  • Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (ul. Ledóchowskiego 156) – 8 zł bilet normalny i 4 zł bilet ulgowy (dzieci do lat 10 gratis),
  • wieża widokowa – 5 zł od osoby,
  • podziemne przejścia – 7 zł od osoby,
  • koszt zwiedzania z przewodnikiem zależy od liczby osób w grupie.

W sezonie można nabyć  bilet wspólny, co jest najkorzystniejsze cenowo.

 

ZASADY ZWIEDZANIA:

Twierdzę Modlin w obwodzie zewnętrznym można zwiedzać indywidualnie. Wycieczkę pozwolą usystematyzować wyznaczone szlaki oraz tablice informacyjne znajdujące się przed poszczególnymi obiektami.
Twierdzę można także zwiedzać z przewodnikiem (wystarczy się umówić lub dołączyć do grupy łączonej – prowadzone są wcześniejsze zapisy).

 

CZAS ZWIEDZANIA:

ok. 3 godzin

 

INFORMACJE DODATKOWE:

• zabudowania obronne znajdują się niedaleko lotniska w Modlinie (dojazd z Warszawy zajmuje niecałą godzinę),
• warto założyć wygodne buty na grubej podeszwie, zabrać latarkę i lornetkę oraz wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Twierdza Modlin
Spacer ekstremalny po zabudowaniach obronnych Twierdzy Modlin czyli jak okrążyć jeden z najdłuższych budynków na świecie w jeden dzień - Maciek

Są dwa święta, których z premedytacją nie obchodzę w dacie kiedy one wypadają. Pierwszym jest Dzień Kobiet, a drugim Dzień Wszystkich Świętych. Może to moja pokrętna logika, ale wychodzę z założenia, że Dzień Kobiet trwa cały rok i w związku z tym należy starać się cały rok, a nie tylko raz na 365 dni. Odnośnie zmarłych – taki miły przeskok tematyczny – to ich groby odwiedzam kilkukrotnie w ciągu roku, więc nie widzę potrzeby akurat 1 listopada, w jakże kameralnej… Read more »

czytaj więcej >>
Wersja do druku
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *