NOWE MUZEA W WARSZAWIE – 5 PROPOZYCJI NA ZIMOWE WIECZORY

zbliżenie w Muzeum Polskiego Fiata

Powiedzieć, że dzieje się w stolicy, to jak nie powiedzieć nic. Wbrew pozorom nowe muzea w Warszawie powstają zaskakująco często! I chociaż zimą wszyscy mamy mniej energii i chęci do zwiedzania i odkrywania nowych miejsc to może przekona Was fakt, że w muzeach z reguły jest dużo światła (sztucznego, ale zawsze), a na głowy nic nam nie pada. Dlatego zamiast narzekać na pogodę i egipskie ciemności warto postawić na zwiedzanie miejsc, w których można się czegoś nowego dowiedzieć i fajnie spędzić czas bez ryzyka przeziębienia i grypy :) Tak więc bez zbędnych wstępów przedstawiamy nowe muzea w Warszawie, o których mogliście jeszcze nie słyszeć!

 

MUZEUM POLSKIEGO FIATA

Muzeum swoje oficjalne otwarcie miało 27 września 2019 r. i mieliśmy okazję w nim uczestniczyć. Pewnie dlatego mamy do tego muzeum sentyment i przedstawiamy je w pierwszej kolejności. W muzeum znajdziecie oczywiście zabytkowe samochody, w tym różne wersje słynnego malucha (czyli Fiata 126p), Fiata 125p i Polonezów. Powierzchnia wystawiennicza jest dość mała, co nie przeszkodziło w zgromadzeniu i wyeksponowaniu imponującej kolekcji samochodów z minionej epoki.

nowe muzea w Warszawie

Gdzie: siedziba Automobilklubu Polskiego przy ulicy Powstańców Śląskich 127 w Warszawie

Ceny biletów: bilet normalny – 25 zł, bilet grupowy – 20 zł, bilet ulgowy – 15 zł (ulgowy bilet wstępu do Muzeum przysługuje dzieciom do 10 roku życia)

eksponaty w Muzeum Polskiego Fiata

Więcej o tym Muzeum Polskiego Fiata przeczytacie tutaj

 

MUZEUM ŻYCIA W PRL

Pozostajemy w klimacie minionej epoki. Mimo że muzeum poświęcone czasom PRL istniało w Warszawie już wcześniej to od lutego 2019 r. może pochwalić się nową nazwą i nową siedzibą. Większa jest też powierzchnia wystawiennicza oraz liczba eksponatów. Muzeum mieści się obecnie w samym centrum Warszawy, przy Placu Konstytucji. Sama lokalizacja jest wyjątkowa – budynki otaczające Plac Konstytucji to jedne z najlepszych przykładów architektury socrealistycznej w Polsce.  Mało tego! Po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej znajduje się legendarny bar mleczny Złota Kurka (istniejący nieprzerwanie od 1952 r.!), który można odwiedzić przy okazji wizyty w Muzeum Życia PRL.

muzeum PRL Warszawa

Celem wystawy jest pokazanie codzienności czasów PRL. W muzeum można zobaczyć jak wyglądały mieszkania, przedmioty codziennego użytku, meble, zabawki, kosmetyki czy środki transportu.  Jest to jedno z nielicznych muzeów, w których można dotykać eksponatów. W sali przedszkolnej najmłodsi zwiedzający mogą pobawić się zabawkami z dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Jest też sala kinowa, w której wyświetlane są wybrane fragmenty zapisków Polskiej Kroniki Filmowej, oraz kawiarenka serwująca oranżadę, kawę z zabytkowego ekspresu czy wodę z syfonu.

Muzeum Życia w PRL

Do muzeum najlepiej wybrać się w grupie wielopokoleniowej, bowiem starsi zwiedzający będą najlepszymi przewodnikami dla swoich dzieci czy wnuków. I mimo że muzeum wydaje się niepozorne to reakcje zwiedzających są bezcenne – bez względu na wiek wszyscy ekscytują się odnajdując wśród eksponatów przedmioty, z których sami korzystali w przeszłości. O rozbawieniu i zdziwieniu dzieci nawet nie wspomnę! No bo na jaką reakcję mogą liczyć rodzice tłumaczący im do czego służyła na przykład budka telefoniczna…

Muzeum PRL w Warszawie

Gdzie: ul. Piękna 28/34 w Warszawie (przy samym Placu Konstytucji nad restauracją KFC)

Ceny biletów: bilet normalny – 18 zł, bilet ulgowy/grupowy – 12 zł, dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie

Za zdjęcia dziękujemy Muzeum Życia w PRL

 

COSMOS MUZEUM CZYLI MUZEUM ZŁUDZEŃ I SZTUKI CYFROWEJ

Przenosimy się teraz na warszawską Wolę. Przy ulicy Łuckiej od niedawna mieści się jedno z bardziej nietypowych muzeów, w którym światła, lustra i kolory kreują niezwykłą rzeczywistość pełną iluzji i złudzeń. Muzeum pozbawione jest typowych eksponatów, rygorystycznych zasad zwiedzania czy ograniczeń w robieniu zdjęć. Wręcz przeciwnie – jest to miejsce stworzone dla miłośników selfie (są nawet specjalnie przygotowane miejsca i statywy, a kolejki do najlepszych miejscówek i kadrów  nikogo nie dziwią). Warszawskie Cosmos Muzeum to dwa poziomy, interaktywne pokoje i  50 eksponatów. W tym muzeum najważniejsza jest kreatywność i dobra zabawa, ale o dziwo miejsce to ma też walor edukacyjny – wiele zjawisk i iluzji optycznych zostało przystępnie opisanych dzięki czemu od razu możemy się dowiedzieć w jaki sposób wywołano dane złudzenie.

Gdzie: ul. Łucka 15 w Warszawie

Ceny biletów: wstęp dla dorosłego to koszt 36 zł, dla dzieci i studentów – 29 zł, a dla dzieci poniżej 12 lat – 21 zł. W ofercie są także bilety rodzinne.

 

MUZEUM WOLI

Muzeum Woli zostało powołane w 1974 roku! W dniach 7-8 grudnia 2019 r. odbyło się jego ponowne otwarcie – po blisko trzech latach przerwy. Budynek mieszczący się przy ulicy Srebrnej został w tym czasie poddany gruntownemu remontowi, który miał na celu dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Muzeum Woli przy ul. Srebrnej

Zmieniono też wewnętrzny układ sal – na parterze i pierwszym piętrze wydzielono dwie duże sale o powierzchni 150 m² każda, w pełni wyposażone w systemy wystawiennicze, oświetleniowe i multimedialne. Powstała nowoczesna sala edukacyjna oraz sala warsztatowa. W muzeum będzie można przede wszystkim odwiedzać  wystawy czasowe oraz niewielką wystawę stałą (ta ostatnia nie cieszyła się wcześniej zainteresowaniem, stąd większy nacisk zostanie położony na czasowe wystaw problemowe). Na parterze będzie także działać czytelnia varsavianistyczna, a w piwnicach – kawiarnia (jeszcze niestety nieczynna).

Sala wystawiennicza w Muzeum Woli

Gdzie: ul. Srebrna 12 w Warszawie

Ceny biletów: Wystawa czasowa: bilet normalny –  7 zł, bilet ulgowy – 5 zł. Dwie wystawy czasowe: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 7 zł. Dostępne są także bilety rodzinne i turystyczne.

 

MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI

Można zwiedzać winnice, browary, więc dlaczego nie miałoby powstać muzeum poświęcone wódce, i to nie byle jakiej bo polskiej? Muzeum Polskiej Wódki dokumentuje ponad 600-letnią historię i tradycję wytwarzania wódki na ziemiach polskich. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa – mieści się ono w dawnym budynku rektyfikacji spirytusu Warszawskiej Wytwórni Wódek ,,Koneser” na Pradze (fabryka została zamknięta w 2007 r.). W tym miejscu powstały i były produkowane dwie z najbardziej popularnych polskich wódek – Wyborowa i Luksusowa.

Nowe muzea w Warszawie - Muzeum Polskiej Wódki

Koncepcja muzeum jest bardzo dobrze przemyślana i spójna pod względem estetycznym. Multimedialną ekspozycję zaprojektował Mirosław Nizio, który był odpowiedzialny m.in. za wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego. Sama ekspozycja jest bardzo nowoczesna, z jednej strony nieprzeładowana informacjami, a z drugie potrafi zaciekawić zwiedzających bez względu na ich wiek. Oczywiście dowiemy się trochę o pochodzeniu wódki, procesie jej produkcji, ale także o tradycjach związanych z jej spożywaniem. Zwiedzanie kończy się degustacją 3 rodzajów wódki – z ziemniaków (Luksusowa), pszenicy (Ostoya) i żyta (Wyborowa). I choć wydaje się to mało prawdopodobne to dzięki wiedzy osoby prowadzącej degustację oraz pokojowej temperaturze (!) trunku różnice w ich smaku i konsystencji stają się mocno wyczuwalne.

Gdzie: Plac Konesera 1 w Warszawie, Centrum Praskie Koneser

Ceny biletów: bilet normalny kosztuje 40 zł, a dla studentów i seniorów – 28 zł plus 15 zł za degustację. Wstęp dla osób niepełnoletnich możliwy tylko pod opieką i za zgodą opiekuna prawnego.

 

To tyle jeśli chodzi o nowe muzea w Warszawie. Jeśli pominęliśmy jakieś fajne, nowe miejsce to koniecznie dajcie nam znać – chętnie je sprawdzimy!Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *