POMYSŁ NA WEEKEND W OKOLICACH WARSZAWY, PŁOCKA I ŁODZI (WYCIECZKA JEDNODNIOWA)

Oporów Zamek

Zapraszam na kolejny plan jednodniowego wypadu.  Dziś pomysł na weekend idealny dla mieszkańców Warszawy, Płocka i Łodzi.

Jak zawsze plan uwzględnia miejsca sprawdzone przeze mnie osobiście i położone blisko siebie, co umożliwia ich odwiedzenie jednego dnia. Sporą dawkę historii zapewnią trzy – bardzo różne – zamki oraz archikolegiata, która pamięta początki polskiej państwowości. Natomiast termy w Uniejowie to idealne zakończenie intensywnego zwiedzania.

  1. Wycieczkę zaczynamy w Oporowie

Zamek w Oporowie położony jest ok. 120 km od Warszawy, 80 km od Łodzi i 40 km od Płocka. Zamek jest przykładem średniowiecznej rycerskiej rezydencji obronnej. Zamek jest niewielki (tylko 7 komnat), otoczony fosą wypełnioną wodą (!) i dużym parkiem pełnym skrzeczących ptaków, które dbają o odpowiedni klimat zwiedzania :) Na zamku uwagę zwracają drewniane podłogi i polichromowane stropy z XVII wieku, które znajdziemy w salach na piętrze w wieży. Jedno z pomieszczeń zajmuje kaplica, w której straszy, co potwierdzają nagrania z zamontowanej wewnątrz kamery (podobno nocą, pomiędzy godziną 3 a 4, kamery rejestrują przemieszczające się punkty świetlne).

Czas zwiedzania ok. 2 godzin

Więcej o Zamku w Oporowie znajdziecie tutaj:

https://polskaprzezweekend.pl/miejsce/zamek-oporowie-sredniowieczna-rycerska-rezydencja-obronna-2/

 

  1. Z Oporowa jedziemy do Tumu

W Tumie znajduje się Archikolegiata NMP i św. Aleksego. Dojazd zajmie nam ok. 40 minut. Kościół został wzniesiony w XII wieku (jego konsekracja odbyła się 21 maja 1161 r.). Należy on do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. W wyniku licznych prac odtworzeniowych kolegiata nabyła także elementy gotyckie oraz barokowe.

Czas zwiedzania ok. 25 minut

Więcej o archikolegiacie w Tumie przeczytacie tutaj:

https://polskaprzezweekend.pl/miejsce/archikolegiata-nmp-sw-aleksego-tumie/

Obok tumskiej kolegiaty stoi drewniany, jednonawowy kościół św. Mikołaja z XVIII w., natomiast kilkaset metrów przed kościołem – od strony Łęczycy – znajduje się malowniczy skansen “Łęczycka Zagroda Chłopska”. Jeśli będziecie mieli czas i ochotę to plan wycieczki można spokojnie rozszerzyć o te miejsca.

  1. Następnie udajemy się na Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy oddalony jest zaledwie kilka minut od Tumu (do przejechania są dosłownie 4 km). Jest to zamek obronny wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Podobno w tym miejscu Jagiełło przyjął husyckiego posła, ofiarującego mu koronę Czech. Obecnie na zamku mieści się muzeum przybliżające zwiedzającym historię, archeologię oraz etnografię.

Czas zwiedzania ok. 1,5 godziny

Więcej o Zamku Królewskim w Łęczycy przeczytacie tutaj:

https://polskaprzezweekend.pl/miejsce/zamek-krolewski-leczycy/

  1. Nasz ostatni przystanek to Uniejów

Uniejów to miejscowość położona ok. 30 km od Łęczycy (dojazd zajmie nam ok. 40 minut). W Uniejowie znajduje się Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich (zaadaptowany na hotel i restaurację), ale chyba wszyscy bardziej kojarzą Uniejów z basenami termalnymi. Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku, to bez problemu można wejść na wieżę, natomiast zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest tylko w niedzielę o godz. 11.00. My skorzystaliśmy z tej opcji i byliśmy bardzo zadowoleni. Zwiedzanie zajęło nam przeszło 3 godziny (!) i było połączone z krótkim spacerem po mieście. Jeśli tak jak my stracicie poczucie czasu to zawsze możecie przenocować na zamku, a z basenów skorzystać kolejnego dnia. To chyba nawet lepsza opcja :)

Czas zwiedzania zamku: indywidualnie ok. 30 min., z przewodnikiem 2-3 godziny.

Czas spędzony na basenach termalnych:  według uznania:)

Więcej o Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie przeczytacie tutaj: https://polskaprzezweekend.pl/miejsce/zamek-arcybiskupow-gnieznienskich-uniejowie

A na koniec polecamy inne wpisy z serii ,,Pomysł na weekend”.

Pozdrawiamy!