POMYSŁ NA WEEKEND Z PSEM NAD WODĄ W OKOLICACH WARSZAWY, RADOMIA I PUŁAW

Tropikalne temperatury jakich ostatnio doświadczamy sprawiły, że zaczęliśmy się rozglądać za zbiornikiem wodnym, oczywiście w okolicach Warszawy. Już na samym starcie wyeliminowaliśmy Jezioro Zegrzyńskie, mimo że znajduje się ono najbliżej Warszawy. Nasze dotychczasowe wizyty nad tym zalewem kojarzą nam się głównie z tłokiem – zarówno na drogach jak i na plaży. O szukaniu miejsca na parkingu nawet nie chcę wspominać. Poza tym postanowiliśmy zabrać ze sobą naszego psiaka, tak więc potrzebowaliśmy dużo spokojniejszego miejsca. Zrobiliśmy szybki reaserch i tym sposobem powstał pomysł na weekend z psem, który łączy zwiedzanie z wypoczynkiem nad wodą. Jest to fajna propozycja zarówno dla psiarzy, jak i rodzin z dziećmi. Do pokonania jest łącznie 190 km, ale niech Was to nie zraża, bo trasa nie jest specjalnie zatłoczona. Nie jest też skomplikowana, bo prawie cały czas poruszamy się drogą krajową numer 79. Nie ma więc za dużo okazji, żeby się zgubić:)

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Znaleziony przez nas zbiornik wodny położony jest 90 km od Warszawy, a więc całkiem daleko. Na szczęście po drodze możemy odwiedzić Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, który jest idealnym miejscem na krótką przerwę w podróży. Znajduje się on w połowie trasy, a co najważniejsze nie trzeba jakoś specjalnie nadkładać drogi, żeby go odwiedzić. Jadąc z Warszawy drogą krajową numer 79 musimy skręcić w lewo tuż za stacją benzynową i Biedronką (skręt jest oznaczony tablicą informacyjną także trudno go przegapić), a następnie jechać cały czas prosto aż do bezpłatnego parkingu.

Czersk to dawna stolica książąt mazowieckich. Miejscowość położona jest bardzo malowniczo na skarpie wiślanej w otoczeniu sadów. I właśnie ten piękny widok rozpościera się z zamkowych murów. Sam Zamek wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Wobec agresywnej postawy Państwa Zakonnego stanowił on ważne ogniwo w systemie obronnym Księstwa Mazowieckiego (m.in. wraz z Zamkiem w Ciechanowie). Rozwój Czerska i znaczenie Zamku zostało znacząco osłabione gdy płynąca u jego podnóża Wisła zmieniła bieg przesuwając swoje koryto o kilka kilometrów. Prawdopodobnie to wydarzenie wpłynęło na decyzję Janusza o przeniesieniu w 1408 roku urzędów stołecznych z Czerska do prowincjonalnej (!) Warszawy. Ponowny rozwój Zamku związany był z Królową Boną, która otrzymała go tytułem oprawy wdowiej. Królowa bardzo dobrze administrowała Zamkiem – to dzięki jej staraniom powstały okoliczne sady i winnice, co przyczyniło się do rozwoju całej okolicy.

Zamek został wybudowany z czerwonej cegły w stylu gotyckim. Do naszych czasów przetrwała część murów zamkowych oraz trzy wieże, z których dwie udostępnione są turystom do indywidualnego zwiedzania (czworokątna wieża Bramna i wieża okrągła). Tablice informacyjne umieszczone na trasie zwiedzania ułatwiają poznanie historii Zamku.

Ceny biletów nie są wygórowane (bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł). Zamek działa bardzo prężnie, w weekendy organizowane są tu różne imprezy plenerowe, jarmarki i turnieje rycerskie. Zamek jest przyjazdy psiakom i rodzinom z dziećmi, a dziedziniec zamkowy to miejsce idealne na piknik.

Zamek w Czersku dziedziniec

Więcej o Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku znajdziecie tutaj

Z Zamkiem sąsiaduje uroczy Kościół pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiony w latach 1805-1806, a następnie przebudowany w 1900 roku.

Kościół w Czersku

Jezioro Kozienickie w Kozienicach

Z Czerska do Kozienic dojedziemy w 45 minut. Powinniśmy kierować się na Kozienickie Centrum Sportu i Rekreacji (ul. Bohaterów Studzianek 30). Teren Centrum jest bardzo dobrze zagospodarowany i zadbany. Znajduje się tu strzeżona plaża, wypożyczalnia sprzętu pływającego, toalety, sauna, muszla koncertowa, korty tenisowe, boisko do siatkówki, plac zabaw, siłownia plenerowa i co najważniejsze – spory, bezpłatny parking:) Są także domki campingowe, pole namiotowe, pensjonat, nieduży bar z tarasem i większa restauracja serwująca polską, tradycyjną kuchnię.

Jezioro Kozienickie

Jezioro Kozienickie jest starorzeczem Wisły, na co wskazuje jego podłużny kształt. Otacza je las sosnowy, a niesamowity zapach lasu jest pierwszym co uderza nas po wyjściu z samochodu. Panują tu doskonałe warunki dla wędkarzy, ale zadowolone będą również rodziny z dziećmi i właściciele psów, bowiem nad jezioro można zabrać swojego czworonożnego przyjaciela (powinien być oczywiście na smyczy oraz mieć ze sobą książeczkę szczepień). W zależności od potrzeb można wybrać piaszczystą plażę lub schronić się w cieniu lasu. My wybraliśmy miejsce na uboczu przy jednym z licznych pomostów dla wędkarzy, dzięki czemu Dino mógł się spokojnie położyć i nie był zbyt pobudzony. Na jeziorze strefę do pływania wyznacza spory pomost, wytyczający płytkie kąpielisko dla dzieci i głębsze dla dorosłych. Tuż obok znajduje się brodzik dla najmłodszych dzieciaków i przystań sprzętu wodnego (wypożyczyć można kajaki i rowerki wodne).

Jezioro Kozienickie plaża

Okres letni w Kozienicach to różnego rodzaju imprezy, koncerty i festiwale, które organizowane są w amfiteatrze nad jeziorem, jak chociażby Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka, słynnego pianisty i dyrygenta, który urodził się w Kozienicach.

Tak prezentuje się nasz pomysł na weekend z psem, który można uzupełnić o dodatkowe miejsca warte odwiedzenia.

Dla ambitnych:

  • W centrum Kozienic możemy zwiedzić zespół pałacowo-parkowy (niestety oryginalnie zachowana jest tylko lewa oficyna, reszta obiektów została wybudowana współcześnie). Zamek w Kozienicach został ufundowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i stanowił jego rezydencję wypoczynkowo-myśliwską. Do dyspozycji zwiedzających jest park oraz Muzeum Regionalne znajdujące się w oficynie (obecnie niedostępne dla zwiedzających z uwagi na prace remontowe i inwentaryzacyjne).

Zespół Pałacowo Parkowy w Kozienicach

  • W odległości 8 km od Ośrodka, na terenie Doliny Środkowej Wisły, przygotowany został punkt widokowy „Kępeczki” z imponującym widokiem na rzekę.
  • Jadąc 5 km w stronę Radomia trafimy do serca Puszczy Kozienickiej gdzie znajduje się leśniczówka i rezerwat Królewskie Źródła. Rezerwat stanowi zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce połączonych malowniczymi pomostami. W źródełkach tych król Władysław Jagiełło podobno zaspokajał pragnienie podczas polowań:)

A poniżej zamieszczamy mapkę dla osób, które będą ruszały na wycieczkę z Warszawy

)