NAJ… DO ZWIEDZENIA W POLSCE CZYLI CIEKAWOSTKI O ZABYTKACH
Od zawsze lubiłem czytać o różnego rodzaju ciekawostkach – mam świadomość, że wiedza ta raczej nie jest przydatna w codziennym życiu, ale co z tego skoro sprawia mi dużo frajdy:) Dlatego przygotowałem zestawienie z miejscami ,,naj” … do zwiedzenia w Polsce. Od razu zaznaczę, że walka o plamę pierwszeństwa jest zażarta – wiele instytucji chwali się, że są ,,naj”, a zweryfikowanie informacji, którymi szczycą się różne atrakcyjne turystycznie miejsca nie jest łatwe… co najmniej kilka zamków uważa się za największe, kilka muzeów za najmniejsze, a kościołów za najstarsze. Z ostrożności usunęliśmy więc te kategorie (i całą masę innych), aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie powielać niesprawdzonych informacji. Poniższe ciekawostki staraliśmy się zweryfikować na wszystkie możliwe sposoby, ale jeśli dysponujecie jakimiś innymi danymi to oczywiście czekamy na Wasze spostrzeżenia.
Możecie potraktować ten wpis nie tylko jako inspirację do kolejnych podróży, ale także jako szybki quiz wiedzy o Polsce – maksymalnie można zdobyć 15 punktów! Zapraszamy do zabawy:)
Największy zamek krzyżacki w Polsce to…
Zamek Krzyżacki w Malborku. Jest to największa warownia krzyżacka w Polsce i największy gotycki zamek w Europie. Ze względu na powierzchnię działki i kubaturę tworzących go budynków określany bywa także mianem największego zamku w Polsce!
Największy ratusz w Polsce to…
Ratusz we Wrocławiu. Jest to też najstarszy ratusz w Polsce, podobnie jak sam wrocławski rynek, który powstał między 1214 a 1232 rokiem!
Najwyższy pomnik w Polsce to …
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie. Jej wysokość to 36 metrów (33 metry mierzy sama figura a 3 metry to wysokość korony). Chrystus z Rio de Janeiro jest o 3 metry niższy. Tym samym pomnik w Świebodzinie stanowi największą rzeźbę Jezusa Chrystusa na świecie.
Największy skansen w Polsce to…
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (pod względem liczby zgromadzonych obiektów).
Najdłuższy rynek w Polsce to…
Rynek w Pułtusku, który ma długość 380 m.
Najwyższa tama/zapora wodna w Polsce to…
Betonowa tama nad Jeziorem Solińskim (wysoka na 81,8 m i szeroka na 664 m długości).
Największy Kościół w Polsce to…
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym, która ma 300 tys. m³ kubatury i 23 tys. m² powierzchni. Do kościoła prowadzą 33 stopnie (ich liczba nawiązują do lat życia Chrystusa na ziemi). W świątyni znajduje się 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe, symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym, oraz 12 kolumn, symbolizujących dwunastu apostołów. W bazylice licheńskiej znajduje się największy w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie zespół organów.
Największy park narodowy w Polsce to…
Biebrzański Park Narodowy zajmujący powierzchnię 592,23 km².
Najgłębiej położona trasa turystyczna w Polsce to…
Kopalnia Soli w Kłodawie – program zwiedzania obejmuje m.in. zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi. Aczkolwiek mamy w tyle głowy, że w Lubinie znajduje się kopalnia miedzi i srebra KGHM i okazjonalnie możliwe jest jej odwiedzenie przez osoby z zewnątrz, które przy okazji zwiedzania zjeżdżają na poziom 1100 m pod powierzchnią ziemi!!!
Największe opactwo w Polsce to …
Opactwo cystersów w Lubiążu (jest to jednocześnie największe opactwo cystersów na świecie i jeden z największych zabytków tej klasy w Europie).
Najdłuższy budynek w Polsce to…
Cytadela Twierdzy Modlin. Jest to nie tylko najdłuższy budynek w Polsce, ale i w Europie. Budynek ma 2250 m długości i podczas oblężenia mógł służyć jako schronienie (według różnych źródeł) dla 60-100 tys. ludzi!
Najbardziej kolorowa wieś w Polsce to…
Zalipie, które słynie z domów pomalowanych w kwiatowe wzory.
Największe zoo w Polsce to…
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu, które może się poszczycić największą liczbą gatunków zwierząt. Pod tym względem jest to też jeden z największych ogrodów zoologicznych na świecie.
Największy obraz w Polsce to…
Panorama Racławicka, którą można podziwiać we Wrocławiu. Długość tego dzieła to 114 metrów, zaś wysokość – 15 metrów.
Najdziwniejsze miejsce w Polsce udostępnione do zwiedzania to…
Tu akurat czekamy na Wasze propozycje!
Pozdrawiamy serdecznie!