7 ZAMKÓW, KTÓRE MOŻNA ZWIEDZIĆ Z PSEM

Zamek Królewski w Inowłodzu


Zwiedzanie z psem ma same zalety. Psiak ma zapewniony ciekawy spacer połączony z lekcją historii:), podczas którego poznaje nowe miejsca i ludzi. Dodatkowo nie musimy się o niego martwić, bo przecież cały czas jest z nami. Odpada też problem z zapewnieniem mu opieki pod naszą nieobecność, czy zwiedzania w pośpiechu i pędzenia do domu na wieczorny spacer. A po powrocie pies odsypia całą eskapadę przez kilkanaście godzin (jak nie dłużej). Dlatego jeśli Wasz pies lubi jeździć samochodem, a duże skupiska ludzi nie stanowią dla niego problemu, to spróbujcie zabrać go ze sobą na kolejną wycieczkę. A nuż okaże się że złapie podróżniczego bakcyla:)

Na początek krajoznawczej przygody idealnie nadają się zamki, które bardzo często można zwiedzać ze zwierzętami (w końcu skoro nie pokonał ich upływ czasu, to nasz psiak raczej też im nie straszny). W ostatnim wpisie prezentowaliśmy zamki w województwie śląskim i dolnośląskim, które są otwarte na naszych czworonożnych przyjaciół. Dziś z kolei mamy propozycje dla psiaków z pozostałych województw:

1. Zamek Królewski w Inowłodzu (województwo łódzkie, ok. 70 km od Łodzi)

To jeden z wielu zamków wybudowanych za panowania Kazimierza Wielkiego. Ruiny zamku przeszły niedawno gruntowną renowację (a w zasadzie odbudowę), co jak zawsze jest przedmiotem skrajnych opinii. Na pewno dzięki przeprowadzonym pracom zamek zwiedza się bardzo bezpiecznie, co w przypadku wycieczki z psem jest dużym atutem. Z zamku rozpościera się piękna panorama na pobliski kościół pw. św. Idziego. Dodatkowo wizytę w okolicach Inowłodza można połączyć ze spacerem po Rezerwacie przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim i zwiedzaniem Skansenu Rzeki Pilicy. Zarówno Rezerwat przyrody jak i skansen można odwiedzić z psem!

CENY BILETÓW:

Wstęp na zamek jest bezpłatny zarówno dla ludzi jak i psiaków!

2. Zamek w Bodzentynie (województwo świętokrzyskie)

Zamek w Bodzentynie do naszych czasów przetrwał jako zabezpieczona trwała ruina. Podobno pod zamkiem i całym Bodzentynem znajdują się wielopoziomowe podziemne tunele, którymi można było przejść aż do Świętego Krzyża! Zamek udostępniony jest turystom do swobodnego zwiedzania. Sam teren otaczający zamek jest ogrodzony, tak więc idealnie nadaje się do zwiedzania z psem!

CENY BILETÓW:

Wstęp na zamek jest bezpłatny zarówno dla ludzi jak i psiaków!

3. Zamek Tenczyn w Rudnie (województwo małopolskie, Szlak Orlich Gniazd, ok. 40 km od Krakowa)

Zamek przeszedł prace zabezpieczające i rekonstrukcyjne, dzięki którym od 2016 roku jest udostępniony zwiedzającym, w tym także tym czworonożnym. Jest to jeden z największych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W przeciwieństwie do większości orlich gniazd nie został usytuowany na wapiennej skale, a na stożku wulkanicznym! Zachwyca on nie tylko swoim rozmachem, ale także pięknym widokiem na Tatry. Od parkingu do murów zamkowych czeka nas mały spacer, co może być dodatkową atrakcją dla naszego psa.

CENY BILETÓW (cena uwzględnia oprowadzanie z przewodnikiem, które zaczyna się o pełnych godzinach):

Normalny – 7 zł

Ulgowy – 4 zł

Psiaki wchodzą bezpłatnie!

4. Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku (województwo mazowieckie, ok. 40 km od Warszawy)

Zamek to prawdziwy raj dla naszych czworonożnych przyjaciół. Psa można zabrać na spory dziedziniec zamkowy, ale także zwiedzić z nim ruiny zamku, w tym dwie baszty, które są udostępnione zwiedzającym (oczywiście jeśli nasz pies lubi chodzić po schodach). Byłem na zamku kilkakrotnie i za każdym razem było tam sporo turystów z psami, także na brak towarzystwa nasz psiak nie będzie narzekał.

CENY BILETÓW:

Normalny – 8 zł

Ulgowy – 5 zł

Psiaki wchodzą bezpłatnie!

Więcej o Zamku w Czersku przeczytacie na:

https://polskaprzezweekend.pl/miejsce/zamek-ksiazat-mazowieckich-w-czersku/

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

   

5. Zamek w Iłży (województwo mazowieckie, ok. 30 km od Radomia)

Gotycko-renesansowy zamek biskupów krakowskich wybudowany na Górze Zamkowej to dziś trwała ruina. W przeszłości musiał być imponujący, bo gościli na nim polscy królowie. Na zamek prowadzą trzy drogi – jeśli wybieracie się z psem to proponuję mniej stromą dróżkę od ul. Św. Franciszka. Będąc w  Iłży warto także spróbować lodów na rynku, które są słynne w całej okolicy.

CENY BILETÓW (baszta i komnaty zamkowe):

Normalny – 3 zł

Ulgowy – 2 zł

Psiaki wchodzą bezpłatnie!

6. Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim (województwo kujawsko-pomorskie, ok. 60 km od Torunia)

Kolejne ruiny potężnego zamku, tym razem krzyżackiego. Ruiny są bardzo dobrze zachowane, a to jedynie 30% pierwotnej budowli. Zwiedzając zamek można swobodnie wchodzić we wszystkie jego zakamarki, w tym na obie wieże oraz do podziemi.

CENY BILETÓW:

Normalny – 8 zł

Ulgowy – 6 zł

Usługa przewodnicka – 50 zł

Psiaki wchodzą bezpłatnie!

7. Zamek w Golubski w Golubiu-Dobrzyniu (województwo kujawsko-pomorskie, ok. 40 km od Torunia)

Jeśli będziecie w Radzyniu Chełmińskim to w odległości ok. 40 km czeka na Was kolejny zamek, który można nie tylko zwiedzić z psem, ale także przenocować na nim ze swoim zwierzakiem.

CENY BILETÓW (cena uwzględnia oprowadzenie po zamku przez przewodnika, które rozpoczyna się o pełnych godzinach):

Normalny – 12 zł

Ulgowy (studenci, emeryci) – 10 zł

Dzieci i  młodzież do lat 16 – 5 zł.

Dzieci do lat siedmiu – wstęp bezpłatny.

Psiaki wchodzą bezpłatnie!

A poniżej podrzucamy inne wpisy z pomysłami na wycieczki z psem:

8 zamków, które można zwiedzić z psem, czyli ruszamy z psem na zamki województwa śląskiego i dolnośląskiego

6 miejsc niedaleko Warszawy, które można zwiedzić z psem

Pozdrawiamy!



Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *