8 zamków, które można zwiedzić z psem, czyli ruszamy z psem na zamki województwa śląskiego i dolnośląskiego

No i stało się! Do naszej rodziny dołączył psiak o imieniu Dino – jak dinozaur z Flinstonów. Oczywiście jest to  uroczy i słodki bokser, który uwielbia jeździć samochodem. Trudno powiedzieć czy lubi zwiedzać, ale na pewno lubi być z nami i poznawać nowe miejsca, dlatego zakładam, że do zwiedzania się przekona:) Poza tym wielkiego wyboru nie ma:)
Ponieważ Dino nie jest już małą kuleczką, a całkiem sporym psem zaczęliśmy zabierać go na pierwsze wycieczki. I tu pojawia się pytanie – co można zwiedzić z psem? W pierwszej kolejności zaczęliśmy sprawdzać zamki i wszelkiego rodzaju ruiny, wychodząc z założenia, że często są one udostępniane zwiedzającym bez większych ograniczeń i zakazów. Intuicja nas nie zawiodła. Po małym rozeznaniu tematu okazało się, że całkiem sporo zamków można zwiedzać z psiakiem. Szczególnie mile widziane są psy na zamkach województwa śląskiego i dolnośląskiego, dlatego właśnie tam rozpoczniemy przegląd atrakcji turystycznych przyjaznych psom.

1. Zamek w Bolkowie (województwo dolnośląskie)
Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zamków Dolnego Śląska, a to za sprawą wieży, która ma kształt dziobu (dzięki takiej budowie kule armatnie miały ześlizgiwać się po jej murach). Zamek jest otwarty na naszych czworonożnych przyjaciół. Z psiakiem zwiedzimy mury zamkowe, dziedziniec i podzamcze. Zgodnie z regulaminem zwiedzania zabrania się wprowadzania i wnoszenia zwierząt do sal wystawowych, natomiast na terenie zamku zwierzęta obowiązkowo muszą być prowadzone na smyczy oraz w kagańcu (wymóg kagańca dość często znajduje się w regulaminach zwiedzania różnych zamków, jednak w praktyce nie jest on egzekwowany).

CENY BILETÓW:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 5 zł
Psiaki wchodzą bezpłatnie!

2. Zamek Grodziec (województwo dolnośląskie)
Jest to wyjątkowo urokliwy zamek wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu (jeśli wasz psiak nie lubi spacerów to pod bramę zamku można podjechać samochodem). Zamek jest przepiękny, dobrze zachowany i pełen gotyckich detali. Na dodatek jest bardzo przyjazny zwierzętom. Z psiakiem można zwiedzić cały zamek – zarówno dziedziniec, krużganki, jak i sale zamkowe. Dodatkową atrakcją może być nocleg w zamkowej wieży. Oczywiście z psem:)

CENY BILETÓW:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Psiaki wchodzą bezpłatnie!

3. Zamek Czocha w Suchej (województwo dolnośląskie)
Zamku Czocha nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zamek jest otwarty na psiaki, z którymi można przenocować na zamku oraz udać się na grupowe zwiedzanie ekspozycji muzealnych z przewodnikiem. Większe psy powinny być w kagańcu. Lepiej jednak nie zabierać psa na basztę widokową, bo wchodzenie po stromych schodach może być niebezpieczne.

CENY BILETÓW ŁĄCZONYCH (obejmujących wszystkie atrakcje):
Bilet normalny – 34 zł
Bilet ulgowy – 21 zł
Psiaki wchodzą bezpłatnie!

4. Ruiny Zamku w Mirowie (województwo śląskie, Szlak Orlich Gniazd)
Niestety zamek w Mirowie ze względów bezpieczeństwa jest ogrodzony i niedostępny dla turystów, ale można go podziwiać z zewnątrz. Okolica jest wyjątkowo malownicza – zamek jest otoczony wapiennymi skałkami, które przyciągają zapalonych wspinaczy. Z zamku w Mirowie można wybrać się na spacer do Bobolic, gdzie znajduje się kolejny zamek na Szlaku Orlich Gniazd. Oba zamki dzieli ok. 1,5 km, które pokonamy w niecałą godzinę. Zamek w Bobolicach to prawdziwe przeciwieństwo zamku w Mirowie – warownia została zrekonstruowana przez prywatnego właściciela. Odtworzono zamek górny i dolny, dziedziniec, bramę wjazdową z mostem i mury obwodowe, a także niektóre komnaty. Niestety wnętrz zamku w Bobolicach nie można zwiedzać z psem.

Więcej o Zamku w Mirowie przeczytacie na:
ruiny Zamku w Mirowie
Więcej o Zamku w Bobolicach przeczytacie na:
Zamek Bobolice

5. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu (województwo śląskie, Szlak Orlich Gniazd)
Zamek jest otwarty na naszych czworonożnych przyjaciół. Z psem można zwiedzić cały teren – okolice zamku, dziedziniec oraz same mury zamkowe, choć to ostatnie może być zbyt ekstremalne dla naszego psa i pewnie trzeba go będzie trochę ponosić po schodach czy w innych bardziej wymagających miejscach. Zgodnie z regulaminem zwiedzania zamku i przedzamcza psy i inne zwierzęta powinny być na smyczy i w kagańcu.
Z zamku można przespacerować się do oddalonego o niecałe 2 km Grodu Królewskiego na Górze Birów. Jest to zrekonstruowana osada z XIV wieku, gdzie psy również są mile widziane! Tutaj pewną przeszkoda dla psiaków mogą być strome schody do pokonania.
CENY BILETÓW ŁĄCZONYCH (uprawniających do zwiedzania zamku i grodu):
Normalny – 16 zł
Ulgowy – 11 zł
Można także kupić bilety uprawniające do zwiedzania samego zamku lub grodu
Psiaki wchodzą bezpłatnie!

Zamek Ogrodzieniec

6. Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy (województwo śląskie, Szlak Orlich Gniazd)
Zamek jest wspaniale położony, dlatego przyjemnie spaceruje się tu wokół samej budowli. Ruiny są otwarte dla psiaków, jednak należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem pies powinien być na smyczy i w kagańcu.
CENY BILETÓW:
Normalny – 7 zł
Ulgowy – 4 zł
Dodatkowe bilety trzeba kupić wchodząc na basztę widokową, ale za względu na liczbę schodów nie jest to propozycja, którą będą zainteresowane psy:)
Psiaki wchodzą bezpłatnie!

7. Zamek Bąkowiec w Morsku (województwo śląskie, Szlak Orlich Gniazd)

Kolejny zamek na Szlaku Orlich Gniazd, który można odwiedzić z psem. Jeśli szukacie miejsca na jednodniową lub dłuższą wycieczkę z psiakiem to Jura Krakowsko-Częstochowska będzie bardzo dobrym pomysłem. Zamek niestety nie jest dostępny dla zwiedzających jednak można podziwiać go z zewnątrz.

8. Zamek w Toszku (województwo śląskie)
Zamek w Toszku również zaprasza wszystkich psiarzy na zwiedzanie zamku oraz do kawiarenki usytuowanej w jego murach. Na sporym dziedzińcu zamkowym można odpocząć i wybawić się z psem do woli.
CENY BILETÓW:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 7 zł
Psiaki wchodzą bezpłatnie!
Więcej o Zamku w Toszku przeczytacie na:
Zamek w Toszku

Na chwilę obecną liczba zamków, które można zwiedzać z psem nie jest ogromna, niemniej liczę że z czasem również w innych zamkach pojawi się taka możliwość. Nie da się ukryć, że zwiedzanie z psiakiem jest milion razy fajniejsze, a dla zamków wprowadzenie takiej możliwości jest prostą i tanią metodą zdobycia nowych odwiedzających, w tym także tych na czterech łapach :).
Jeśli znacie inne miejsca, które można zwiedzać z psem – dajcie nam koniecznie znać na adres kontakt@polskaprzezweekend.pl lub w komentarzach. Pomysłów na weekendowe wycieczki z psiakiem nigdy za wiele.

A poniżej podrzucamy inne wpisy z pomysłami na wycieczki z psem:

7 zamków, które można zwiedzić z psem

6 miejsc niedaleko Warszawy, które można zwiedzić z psem

Życzymy Wam dobrej zabawy i miłego zwiedzania!

DINOZostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *