EKSTREMALNE TRASY ZWIEDZANIA – TOP 5
Ekstremalne trasy zwiedzania to bardzo ciekawy i nietypowy sposób prezentacji zabytków i ekspozycji muzealnych. Już dawno przekonałem się, że nie ma nudnych miejsc – są tylko kiepscy przewodnicy, podobnie jak nie ma mało ciekawych eksponatów – są tylko źle opowiedziane historie. Najlepszym przykładem jest dla mnie Baranów Sandomierski i tamtejsza ekspozycja muzealna w zbrojowni – większość osób po pierwszym rzuceniu okiem na zgromadzone przedmioty pewnie zarządziłaby odwrót w trybie natychmiastowym, tymczasem świetny przewodnik wycisnął z nich niezapomniane show, bo tylko tak można to nazwać. Kluczem do sukcesu zawsze jest pomysł na dane miejsce. Bo turystom przestaje wystarczać opis słowno-muzyczny pod gablotami wystawowymi czy informacje na ulotkach. Coraz częściej powstają miasta tematyczne (Krosno – Miasto Szkła, Lublin – Miasto Inspiracji) czy różne multimedialne ekspozycje wykorzystujące nowoczesne technologie i interakcje ze zwiedzającymi. Ostatnio pisałem o zamkach, które można zwiedzać nocą – tak proste że aż genialne. Zwiedzanie zamkowych murów po zmroku, z latarkami czy pochodniami, wśród nocnych zjaw i duchów to zupełnie inne przeżycie i frajda nawet dla osób, które do tej pory uważały zwiedzanie polskich zabytków za nudę i stratę czasu. Dowodem na to niech będzie fakt, że bilety na nocne wejścia rozchodzą się w błyskawicznym tempie i trzeba je dużo wcześniej rezerwować. Kolejnym świetnym pomysłem na zwiększenie zainteresowania turystów jest przygotowanie różnych tras zwiedzania. I na przykład w Centrum Pieniądza NBP są trasy dla dorosłych i dla dzieci, które z kolei mogą wybrać fabularyzowaną trasę z audioprzewodnikiem lub trasę w trakcie której będą rozwiązywać przygotowane zagadki umożliwiające na koniec włamanie się do sejfu z nagrodami. Do wyboru do koloru. My ostatnio wkręciliśmy się w ekstremalne trasy zwiedzania. I choć wydawało nam się, że sporo już widzieliśmy to okazuje się, że wciąż można nas zaskoczyć! Nie wszystkie z przedstawionych poniżej miejsc już odwiedziliśmy, ale wszystkie są na naszej liście:)
Zamek Moszna – województwo opolskie
Zamek (a właściwie pałac?) w Mosznej podobno został wybudowany przez Templariuszy. Inna legenda głosi, że przy jego budowie pomagał diabeł, dzięki czemu imponujących rozmiarów Zamek (365 pokoi i 99 wież) udało się wybudować w zaledwie 4 lata. Zamek – poza zwykłą trasą zwiedzania z przewodnikiem – oferuje ekstremalne zwiedzanie, które odbywa się od piątku do niedzieli o godz. 18:00, 18:30, 19:30 i 20:00. Wymaga ono po pierwsze niezłej kondycji (do pokonania jest ok. 1,5 km zamkowych korytarzy i 640 stopni schodów), a po drugie trochę odwagi podczas zwiedzania mrocznej krypty, podziemnych korytarzy czy niedostępnych dotąd komnat. Wycieczka pozwala poznać zamek od przysłowiowej podszewki, bo podczas zwiedzania mamy okazję odwiedzić pomieszczenia gospodarcze, które były niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zamku. W piwnicach mieściła się na przykład kuchnia, pralnia, spiżarnia, czy… sejf. Zwiedzanie odbywa się z udziałem przewodnika.
Czas zwiedzania: 1,5 godziny
Długość trasy: 1,5 km
Grupa może liczyć do 15 osób
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja on-line
https://moszna-zamek.pl/zwiedzanie/ekstremalne-zwiedzanie/
Kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu – województwo śląskie
Naszą przygodę ze zwiedzaniem kopalni zaczęliśmy właśnie od Kopalni Guido, a pierwsza wizyta pod ziemią zawsze jest ekstremalna :-) Obecnie do dyspozycji zwiedzających są aż trzy podziemne trasy zwiedzania:
- Wersja Standardowa (poziom 170 m i 320 m), czyli zwiedzanie dwóch poziomów wydobywczych. Pod ziemię zjeżdża się autentyczną szolą (windą górniczą), taką samą, jakiej używają górnicy na czynnych kopalniach. Na poziomie 170 metrów przedstawiona jest historia śląskiego górnictwa i metody wydobycia węgla z przełomu XIX i XX wieku, a to wszystko w nowoczesnej i multimedialnej oprawie. Na poziomie 320 metrów można zapoznać się z rozwojem techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych, zobaczyć wielkie maszyny górnicze w trakcie pracy oraz przejechać się elektryczną kolejką podwieszaną. Zwiedzanie Kopalni Guido kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie!
Czas zwiedzania: 2,5 – 3 godziny
Długość trasy: 3,5 km
Trasa dostępna od 6. roku życia
Na trasie panuje niska temperatura
Wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu online są obowiązkowe
- Mroki Kopalni (poziom 355 m) to bardziej ekstremalna trasa zwiedzania, dla osób sprawnych fizycznie (skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi). Przemierzając podziemny labirynt bywa ciasno, stromo i ciemno. Zwiedzanie obejmuje najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido na poziomie 355 m, gdzie znajdowała się ostatnia czynna ściana wydobywcza, eksploatowana w drugiej połowie XX wieku. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć kopalnię węglową w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.
Czas zwiedzania: ok. 2,5 godziny
Trasa dostępna od 12. roku życia
Na trasie panuje niska temperatura
Wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu online są obowiązkowe
- Szychta (poziom 355 m) to najbardziej wymagająca trasa zwiedzania, która pozwala na własnej skórze poczuć trudy pracy górników. Przed zjazdem pod ziemię uczestnicy wyprawy otrzymują pełen ekwipunek i strój sztygarski, a potem ruszają na kilka godzin do pracy w kopalni, gdzie wykonują zadania zlecane przez sztygara. A to wszystko w mrocznych, ciasnych i zapylonych chodnikach węglowej kopalni. Na koniec można skorzystać z górniczej łaźni i wziąć prysznic :)
Czas zwiedzania: 3,5 godziny
Trasa dla osób od 18. roku życia
Na trasie panuje niska temperatura
Wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletu online są obowiązkowe
https://kopalniaguido.pl/index.php
Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie – województwo dolnośląskie
Skoro jesteśmy przy zwiedzaniu ciasnych i ciemnych miejsc pod ziemią to nie mogłem pominąć najdłuższej jaskini Sudetów:) Zwiedzanie jaskini stanowi niepowtarzalną okazję do wcielenia się w rolę grotołaza pod opieką doświadczonego przewodnika. To taki mix lekcji geografii (a konkretnie speleologii) i eksploracji jaskini. Na miejscu można liczyć na kombinezon, kask i latarkę czołową, która jest jedynym źródłem światła podczas wycieczki. Resztę ekwipunku warto przygotować i zabrać samemu, w tym ciepłe ubrania (także na zmianę), czapkę/kominiarkę, kalosze i rękawiczki. Pokonanie zaledwie 350 m zajmuje 3 godziny, co chyba najlepiej oddaje stopień trudności. W wielu miejscach trzeba pokonywać przeszkody, wspinać się, czołgać i przeciskać przez przewężenia. Jest to najbardziej ekstremalna trasa z całego zestawienia, dla osób z dobrą kondycją fizyczną, brakiem poważnych chorób, klaustrofobii i innych lęków. Jaskinię mają szanse zwiedzić tylko osoby niezbyt wysokie i szczupłe (maksymalny obwód w klatce piersiowej, biodrach i pasie nie powinien przekroczyć 110 cm).
Czas pokonania trasy ok. 3 godziny
Liczba osób w grupie od 2 do 6
Długość trasy: ok. 350 m podziemnych korytarzy
Trasa dla osób od 18. roku życia (osoby, które ukończyły 16 lat mogą zwiedzić jaskinię pod opieką rodzica)
Na trasie panuje niska temperatura
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja
http://jaskinianiedzwiedzia.pl/trasa-ekstremalna.html
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – województwo świętokrzyskie
Zwiedzanie Zamku Krzyżtopór znalazło się na naszej liście z dwóch powodów.
Po pierwsze na Zamku co jakiś czas organizowane jest nocne zwiedzanie z pochodniami, a już sam pomysł wyposażenia zwiedzających w pochodnie (a dokładniej w takie ogrodowe lampiony na naftę) jest dość ekstremalny. I nic tam biała dama (podobno bez głowy…) krążąca po murach zamkowych czy zwiedzanie podziemi i lochów w ciemności – i tak wszyscy najbardziej boją się o to, aby nie podpalić komuś włosów:) W ramach nocnego zwiedzania dostępne są dwie wersji: standard oraz premium (wersja premium obejmuje dodatkowo pokaz pojedynku w wykonaniu członków bractwa rycerskiego na zamkowym dziedzińcu oraz naukę tańca dworskiego poprowadzoną przez szlachecką parę).
Po drugie na Zamku dostępnych jest 5 tras indywidualnego zwiedzania, w tym jedna ekstremalna (trasa czerwona) prowadząca przez zamkowe piwnice. Podobno tylko jeden przewodnik zabiera turystów na wycieczkę tą trasą, ponieważ jest na niej ciemno (latarki są konieczne), ciasno (przez część trasy nie da się wyprostować), mokro i bardzo ślisko przez skalną, nierówną posadzkę.
Czas nocnego zwiedzania standard: 2 godziny
Na nocne zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja
Czas indywidualnego zwiedzania trasą czerwoną: według własnych preferencji
https://krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/zwiedzanie/zwiedzanienocne
Podziemne Miasto Osówka – województwo dolnośląskie
Propozycja idealna dla pasjonatów historii II Wojny Światowej. W Osówce miała się podobno mieścić główna, największa i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera. Obiekt stanowił część kompleksu Riese (niem. Olbrzym), obejmującego systemy obronne na powierzchni ziemi oraz sieć podziemnych korytarzy i hal mogących pomieścić 20 000 osób. Nie wiadomo czemu miał on służyć i dlaczego budowany był z tak wielkim rozmachem. Powstały trzy hipotezy dotyczące przeznaczenia systemu podziemnych obiektów: fabryki zbrojeniowe, tajne laboratoria lub sztaby dowodzeń. Na zwiedzających czeka kilka tras zwiedzania, w tym trasa ekstremalna oraz jeszcze dłuższa trasa ,,Ekspedycja Riese”. Obie trasy – poza dużą dawką wiedzy – zawierają elementy survivalu, jak pływanie łodzią desantową po zalanych podziemnych korytarzach, czy pokonywanie kładek, pomostów oraz mostka wiszącego nad wodą. A to wszystko w niemal całkowitej ciemności. W ramach trasy ,,Ekspedycja Riese” – po wyjściu z podziemi – uczestnicy dodatkowo otrzymują mapę i instrukcje od przewodnika, np. muszą odnaleźć jak najwięcej budowli historycznych czy pokonać urwisko skalne za pomocą rozciągniętej liny.
Dzieci od 8 lat pod opieką rodziców
Czas zwiedzania: trasa ekstremalna – 1,5 godziny, trasa ,,Ekspedycja Riese” – 3 godziny
Na trasie podziemnej panuje niska temperatura
Konieczna wcześniejsza rezerwacja
Mam nadzieję, że tymi propozycjami udało nam się Was przekonać do ruszenia w Polskę w poszukiwaniu ekstremalnych przygód podczas zwiedzania. I że już nigdy zwiedzanie nie będzie Wam się kojarzyło z nudą:)
Bardzo piękne zdjęcia a i treść interesująca. Zachęca do zwiedzania.
Basiu – bardzo dziękujemy za miłe słowa. Zachęcamy do częstego zwiedzania i pozdrawiamy serdecznie