ŚLUB KOŚCIELNY NA ZAMKU LUB W PAŁACU? – 5 PROPOZYCJI NA NIETYPOWY ŚLUB KOŚCIELNY

Ślub na zamku Książ

Ślub cywilny w plenerze czy w innym ciekawym miejscu chyba nikogo już nie dziwi. A co ze ślubem kościelnym (lub konkordatowym)? Czy taki ślub można zorganizować poza murami kościoła? Drążąc dalej – czy można zawrzeć ślub kościelny na zamku lub w pałacu? Nie tak dawno sami się nad tym zastanawialiśmy. Mało tego – przetestowaliśmy tę opcję na sobie :-)

Zacznijmy od oficjalnego stanowiska Kościoła w tej sprawie. Co do zasady małżeństwo sakramentalne należy zawrzeć w miejscu świętym. Zgodnie z kanonem 1115 Kodeksu Prawa Kanonicznego małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…). Małżeństwo należy więc zawrzeć w kościele parafialnym. Kodeks Prawa Kanonicznego pozwala jednak na pewne odstępstwa od tej zasady. Po pierwsze: w innym kościele (czytaj: nieparafialnym) lub kaplicy małżeństwo może zostać zawarte za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza (kanon 1118 § 1). Po drugie: miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu (kanon 1118 § 2). Ta ostatnia opcja jest w praktyce bardzo trudna do realizacji, ale mała kaplica w jakimś ciekawym miejscu wydawała nam się całkiem osiągalna. I tu nastąpił przebłysk geniuszu – przecież kaplice bardzo często były usytuowane na zamkach i w pałacach! I tak rozpoczęły się nasze poszukiwania zamkowej kaplicy, w której moglibyśmy wziąć skromny i kameralny ślub! Powiem szczerze, że liczba możliwości jakie znaleźliśmy trochę nas przytłoczyła. Na szczęście musieliśmy wybrać kaplicę w określonej części Polski co trochę zawęziło krąg poszukiwań, ale wciąż mieliśmy naprawdę spory wybór. Jak się okazało sporo jest także zalet takiego rozwiązania:

  • dzięki ciekawej lokacji nasz ślub na pewno będzie wyjątkowy i zapadnie gościom w pamięć na długie lata,
  • w wielu przypadkach cała uroczystość może odbyć się w jednym miejscu – zarówno przygotowania do ślubu, błogosławieństwo, ślub kościelny, przyjęcie weselne, nocleg oraz sesja zdjęciowa. Brak konieczności ciągłego przemieszczania się na pewno będzie dużym udogodnieniem logistycznym dla młodej pary jak i samych gości,
  • w dniu uroczystości można niejako ,,w między czasie” wykonać piękne ślubne zdjęcia, nie znikając gościom na zbyt długo,
  • bardzo często zamki i pałace oferują nietypowe atrakcje dla gości – możliwe jest na przykład wspólne zwiedzanie, salwy armatnie, pokazy walk rycerskich lub tańców dworskich,
  • cały obiekt jest w zasadzie do naszej wyłącznej dyspozycji,
  • w wielu zamkach i pałacach znajdują się także pokoje hotelowe, a nocleg w takich komnatach z pewnością będzie dodatkowym przeżyciem dla naszych gości.

Od razu zaznaczę, że na poniższej liście zamków i pałaców, w których można wziąć ślub kościelny, nie ma miejsca, w którym my powiedzieliśmy sobie sakramentalne ,,tak”. To dlatego, że kaplica, na którą się zdecydowaliśmy, pełni funkcję kościoła parafialnego dla bardzo małej społeczności i śluby są w niej udzielane tylko okolicznym mieszkańcom. Sporo wysiłku kosztowało nas przekonanie księdza, żeby zgodził się zrobić wyjątek. Natomiast poniżej znajdziecie listę miejsc, które są otwarte na tego typu pomysły, dzięki czemu nie powinniście mieć większych problemów ze zorganizowaniem wymarzonej uroczystości. Choć należy pamiętać, że od 1 czerwca 2020 roku stanowisko Kościoła w przedmiocie ślubów poza parafią ma ulec usztywnieniu. W dekrecie opublikowanym dnia 26 listopada 2019 r. przez Konferencję Episkopatu Polski napisano: ,,Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca”. Jak będą rozumiane słuszne powody trudno na razie powiedzieć…

Jeszcze jedno – w tym wpisie skupiłem się na organizacji ślubu kościelnego, co oznacza że nie badałem szczegółowo oferty dotyczącej organizacji przyjęć weselnych. Jeśli wpis spotka się z Waszym zainteresowaniem to chętnie przygotuję kolejny artykuł na ten temat.

 

ŚLUB KOŚCIELNY NA ZAMKU KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU

Zamek: zamek znajduje się w Wałbrzychu w województwie dolnośląskim, na Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i największych zamków w Polsce.

Kaplica: kaplica położona jest w północno-wschodniej części zamku. Jest duża (jak na kaplicę zamkową) i bardzo jasna dzięki białym ścianom i dużym oknom. Jej wystrój jest dość skromny – do nielicznych ozdób należą piękne stiukowe dekoracje. W sprawach formalnych związanych z udzielaniem sakramentu należy kontaktować się z kancelarią Parafii Św. Anny w Wałbrzychu. Kaplica oferuje 120-140 miejsc siedzących dla gości i 94 m² powierzchni.

kaplica zamkowa - Zamek Książ

Oferta ślubna i weselna: możliwa jest organizacja ślubu kościelnego w kaplicy zamkowej lub ślubu cywilnego w Sali Maksymiliana, a także przyjęcia weselnego w Sali Balowej (do 150 osób) lub w Sali Krzywej (do 50 osób).

Nocleg: nocleg jest możliwy w hotelu Książ usytuowanym przy zamku, który oferuje nocleg dla 80 osób.

Dodatkowe atrakcje: pokaz walk rycerskich na dziedzińcu, nocne zwiedzanie zamku z duchami, koncert muzyki klasycznej, porwanie panny młodej, przejażdżka tramwajami konnymi po parku, a jeśli ślub jest zimą – przejażdżka saniami.

kaplica zamkowa - Książ

Koszt organizacji ślubu kościelnego: zamek oferuje dwa pakiety ślubne dostępne w weekendy (piątek-niedziela) od czerwca do września. Za 16 tys. zł brutto można wynająć kaplicę, Salę Maksymiliana (miejsce składania życzeń) i Salę Balową, lub za 9 tys. zł brutto – kaplicę, Salę Maksymiliana (miejsce składania życzeń) i Salę Krzywą.

Zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.ksiaz.walbrzych.pl/

 

ŚLUB KOŚCIELNY NA ZAMKU PIASTOWSKIM W RACIBORZU

Zamek: zamek znajduje się w Raciborzu w województwie śląskim.

Zamek w Raciborzu

Kaplica: kaplica pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego (inaczej Tomasza Becketa) mieści się we wschodnim skrzydle zamku. Została wybudowana pod koniec XIII w. w stylu gotyckim, jednak posiada także elementy barokowe i neogotyckie. Kaplica została gruntownie odnowiona – prace restauratorskie zakończyły się w czerwcu 2016 roku. Obecnie kaplica jest udostępniana turystom wraz z wnętrzami zamkowymi oraz bywa wykorzystywana do celów liturgicznych. Zachwyca swoją strzelistością i surowością, a także pięknymi sklepieniami oraz detalami. Pewnie z tych powodów bywa nazywana perłą gotyku śląskiego. Oferuje ona ok. 50 miejsc siedzących.

ślub kościelny na zamku

Oferta ślubna i weselna: możliwa jest organizacja ślubu kościelnego w kaplicy lub ślubu cywilnego w zamkowych komnatach. Można także wynająć dziedziniec zamkowy na potrzeby poczęstunku dla gości weselnych, jednak w tym przypadku organizacja całego przyjęcia pozostaje po stronie młodej pary.

zamek w Raciborzu - kaplica

Nocleg: organizacja noclegu dla gości jest możliwa w innych obiektach na terenie Raciborza i okolic.

Dodatkowe atrakcje: możliwe jest wykonanie sesji fotograficznej na zamkowym dziedzińcu (bezpłatnie) lub w zamkowych wnętrzach (koszt to 65 zł).

Koszt organizacji ślubu kościelnego: 615 zł (maksymalnie za 4 godziny wynajmu kaplicy).

Autorem zdjęć jest Grzegorz Nowak

 

ŚLUB KOŚCIELNY NA ZAMKU W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

Zamek: zamek znajduje się w Baranowie Sandomierskim, w województwie podkarpackim. Bywa nazywany małym Wawelem ze względu na podobieństwo do Zamku Królewskiego w Krakowie.

Baranów Sandomierski - Zamek

Kaplica: secesyjna kaplica jest udostępniana zwiedzającym zamek oraz wykorzystywana do celów liturgicznych. Dzięki gruntownej rekonstrukcji przeprowadzonej kilka lat temu jest to jedyne pomieszczenie w zamku, które odzyskało swój pierwotny wygląd, utracony po wybuchu II wojny światowej. Zrekonstruowano m.in. ołtarz z obrazami Jacka Malczewskiego (wg zachowanych oryginałów) oraz witraże wg oryginalnych projektów Józefa Mehoffera. Kaplica oferuje ok. 80 miejsc siedzących.

kaplica zamkowa - Baranów Sandomierski

Oferta ślubna i weselna: na zamku możliwe jest zorganizowanie ślubu kościelnego w kaplicy oraz ślubu cywilnego w zamkowych komnatach lub w plenerze, a także przyjęcia weselnego np. na dziedzińcu zamkowym lub w sali zamkowej.

Nocleg: zamek oferuje nocleg dla gości i młodej pary na zamku oraz w pobliskim hotelu zamkowym.

Dodatkowe atrakcje: oprawa historyczna uroczystości, zbrojna straż przy drzwiach kościoła, huk armat, występy rycerzy, szalone pojedynki, pokazy tańców dworskich, wystrzały i dzikie kozackie harce. Ponadto można zamówić dekoracje, sesję zdjęciową w strojach historycznych, a także animacje dla najmłodszych. W ofercie są również widowiska pirotechniczne, pokazy sztucznych ogni oraz występy teatru ognia.

Koszt organizacji ślubu kościelnego: w zależności od zakresu usług.

 Więcej o Zamku w Baranowie Sandomierskim przeczytacie tutaj i tutaj

 

ŚLUB KOŚCIELNY W PAŁACU W KOZŁÓWCE

Pałac: zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich znajduje się we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. To jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Zamoyskich.Pałac w Kozłówce - kaplica

Kaplica: obok pałacu znajduje się kaplica pw. Zwiastowania NMP wzorowana na kaplicy wersalskiej z kopią nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Jest ona udostępniana turystom zwiedzającym kompleks pałacowo-parkowy w Kozłówce i naprawdę warto ją odwiedzić. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych kaplic jakie widzieliśmy – jasna, przestronna, elegancka, z bogatą sztukaterią i witrażami. Administracyjnie kaplica podlega pod Parafię pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce, z którą wymagany jest kontakt w celach formalnych. Kaplica oferuje 50 miejsc siedzących, a maksymalnie jest w stanie pomieścić do 170 osób.

Kaplica w Pałacu w Kozłówce

Oferta ślubna i weselna: możliwe jest zorganizowanie ślubu kościelnego w kaplicy oraz ślubu cywilnego w parku lub ogrodzie francuskim.

Nocleg: w kompleksie pałacowym dostępny jest apartament dla młodej pary oraz miejsca noclegowe dla 8 osób. Przyjęcie weselne oraz nocleg dla większej liczby gości trzeba zorganizować w pobliskich obiektach. Od 2021 roku baza miejsc noclegowych ma ulec zwiększeniu.

Dodatkowe atrakcje: muzeum Zamoyskich bezpłatnie udostępnia teren parku na potrzeby sesji zdjęciowych. Dodatkowo w poniedziałki (gdy muzeum jest nieczynne) istnieje możliwość wynajęcia wnętrz pałacu w celu fotografowania (bez lampy błyskowej) lub filmowania za dodatkową opłatą 300 zł.

Koszt organizacji ślubu kościelnego: 1000 zł.

Więcej o Muzeum Zamoyskich w Kozłówce przeczytacie tutaj oraz tutaj

Zdjęcia zostały udostępnione przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

 

ŚLUB KOŚCIELNY NA ZAMKU BOBOLICE

Z tą ostatnią propozycją mamy mały problem – jakiś czas temu dowiadywaliśmy się osobiście o ofertę ślubną zamku i nie było problemu z organizacją ślubu i przyjęcia w różnych wariantach. Na stronie internetowej także widnieje pełny zakres usług. Jednak weryfikując aktualność posiadanych informacji podczas rozmowy telefonicznej przekazano nam, że Zamek wycofuje się z komercyjnego wykorzystywania pomieszczeń z uwagi na bardzo duży ruch turystyczny. Z tego względu przy tej propozycji pozostaje nam postawić znak zapytania.

ślub kościelny na Zamku Bobolice

Zamek: zamek położony jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Bobolice w województwie śląskim. Zamek został poddany daleko idącym pracom rekonstrukcyjnym, które umożliwiły jego odbudowę ze stanu ruiny.

Kaplica: kaplica zamkowa nie jest na co dzień udostępniana zwiedzającym, ale jeśli poprosicie osoby pilnujące na zamku porządku to najprawdopodobniej zgodzą się Wam ją pokazać. Kaplica jest bardzo mała (pomieści w zasadzie tylko księdza, parę młodą i ewentualnie świadków). Aby wyjść na przeciw organizacji większych ślubów możliwe jest transmitowanie uroczystości na ekranach, tak aby pozostali goście zgromadzeni na dziedzińcu zamkowym, w Sali Rycerskiej lub w pobliskiej restauracji mogli niejako w niej uczestniczyć.

Oferta ślubna i weselna: na zamku można zorganizować ślub kościelny w kaplicy, ślub cywilny, przyjęcie weselne na dziedzińcu zamkowym, w Sali Rycerskiej lub w pobliskiej restauracji.

sala rycerska na Zamku Bobolice

Nocleg: hotel usytuowany jest tuż pod zamkiem, a z jego okien rozpościera się piękny widok.

Dodatkowe atrakcje: dekoracja kwiatowa, czerwony dywan, kwartet smyczkowy na wieży bramnej, szpaler rycerzy w pełnym rynsztunku.

Koszt organizacji ślubu kościelnego: wynajem zamkowej kaplicy oraz Sali Rycerskiej: 2000 zł.

Więcej o Zamku Bobolice przeczytacie tutaj

To tyle na początek! Mam już przygotowaną listę kolejnych (chyba 10!) propozycji dla osób chcących zorganizować ślub kościelny na zamku lub w pałacu, więc jest szansa na kontynuację tematu. Dajcie znać czy jesteście zainteresowani.Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *